Szukaj

Uzależnienie od komputera

Komputer od kilku lat stanowi nieodłączny element każdego domu. Na początku może być ogromną przyjemnością, która dostarcza wiele radości i pozwala się dobrze rozwijać, jednak z czasem może stać się elementem życia, który zastąpić może rodzinę i przyjaciół.

Podziel się
Kobieta na komputerze sxc.hu

Objawy uzależnienia od komputera

Początkowo uzależnienie może wyglądać bardzo niewinnie. Objawiać się może prostym odłączeniem się od rzeczywistości. Wygląda to tak, że osoba siedząca przed komputerem nie odbiera informacji płynących z jej danego otoczenia. Czasem może nie reagować na wołanie, nie odpowiadać na pytanie, zapominać o danych obowiązkach. Wiele osób, które nie może oderwać się od komputera, trzyma usilnie mocz, co może powodować liczne problemy z pęcherzem. W krajach azjatyckich, a zwłaszcza w Japonii, uzależnienie od komputera sieje największe żniwa. Młodzi ludzie, potrafią przesiadywać nawet 40 godzin bez przerwy przed komputerem, zapominając o potrzebach fizjologicznych, a nawet tłumiąc głód i apetyt. W wielu przypadkach kończy się to tragicznie, ponieważ niszczy się przez to cały organizm.

Uzależnienie od internetu

Uzależnienie od internetu to kolejne stadium uzależnienia od komputera. Tutaj wchodzić może prowadzenie życia wirtualnego, które zabija to prawdziwe. Czasem jest to spowodowane właśnie nieudanym życiem towarzyskim w świecie realnym. Wielu młodych ludzi z tego powodu ucieka do internetu, budując swoje wirtualne wizerunki. W wielu przypadkach wiąże się również z tym depresja. W internecie ludzie szukają swoich drugich połówek, nawiązują kontakty i budują „związki”. Oczywiście, może być to wykorzystywane w naprawdę w prawidłowy i zdrowy dla człowieka sposób, gdy podchodzi się do tego racjonalnie i z dystansem. Niestety w przypadku uzależnienia wygląda to nieco inaczej. Godzinne przeglądanie zdjęć innych ludzi, komentowanie, które wiązać się może z próbami samobójczymi. Tyczy się to zwłaszcza serwisów społecznościowych, gdzie wiele osób narażonych jest na okrutne żarty ze strony innych użytkowników. Wiele uzależnionych osób, po spędzeniu kilku godzin na serwisie społecznościowym czy na stronie o danej tematyce, postanawia „odpocząć” i „zabić” trochę czasu. Zwykle kończy się to na przykład na graniu w gry internetowe. Ciekawym przykładem, może być para pochodząca z Japonii, która spędziła prawie dwa dni na granie w kafejce internetowej, kiedy ich malutkie dziecko głodowało w domu. Ciekawą informacją może być fakt, że grali oni w gry edukacyjne, które polegały na karmieniu czy przewijania dziecka.

Objawy uzależnienia od komputera i internetu:

 • kłamstwa na temat czasu spędzonego przed komputerem;
 • problemy w kontaktach między ludzkich;
 • brak zaangażowania przy życiu rodzinnym;
 • bezsenność;
 • rozdrażnienie;
 • depresja;
 • podkrążone i opuchnięte oczy;
 • zaniedbywanie obowiązków;
 • problemy z koncentracją;
 • niemożność odciągnięcia osoby od komputera;
 • relacje wirtualne ważniejsze od realnych.

Moje dziecko jest uzależnione od komputera

Rolą rodziców w przypadku dziecka uzależnionego od komputera jest bardzo ważna. Praktycznie są jedyną deską ratunku dla młodego człowieka. Po pierwsze muszą ograniczyć lub całkowicie zredukować dostęp do komputera. Wiadomo, że nie będzie to łatwo i wiążą się z tym liczne konsekwencje. Dlatego, warto znaleźć dziecku inne zainteresowania, które będą i czasochłonne jak i zarówno pomagać będą się rozwijać młodemu człowiekowi. Ciekawe mogą być również wydarzenia kulturalne, gdzie takie osoby narażone są na kontakt z innymi ludźmi. Może to pomóc odbudować relacje dziecka z społeczeństwem.

Przyczyny i leczenie uzależnienia od komputera

Do przyczyn zaliczać można problemy społeczne danej osoby, która może szukać w internecie pocieszenia. Do takich przyczyn może zaliczać się nieudany związek lub jego usilne poszukiwania. Inne przyczyny uzależnienia to:

 • brak umiejętności nawiązania kontaktów;
 • chęć oderwania się od rzeczywistości;
 • poczucie braku akceptacji przez społeczeństwo;
 • depresja;
 • niskie poczucie wartości.

Jeśli chodzi o leczenie, to po jeśli jest to członek rodziny  u którego nie ma możliwości przymusowego leczenia, pozostaje rozmowa i próby nakłonienia na leczenie. Można też zachęcić go do wizyty u psychologa. W przypadku jeśli uzależnione jest dziecko, można odciąć go od internetu lub ograniczyć. Dodatkowo należy zadbać, aby dziecko znalazło nowe zajęcie, które pozwoli zapomnieć o chęci powrotu do internetu. Psycholog może okazać się również przydatny.