Szukaj

Korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia!

W Polsce 70-80 proc. osób palących pragnie rzucić palenie. Leczenie uzależnienia do nikotyny powinno być kompleksowe i obejmować psychoterapię, leczenie behawioralne (nauka nowych zachowań) i ewentualnie farmakologiczne, jeśli powyższe metody okażą się niewystarczające.

Podziel się
Nałóg palenia

Najważniejszym czynnikiem jest jednak motywacja. Należy uświadomić sobie, że kiedy postanowisz zgasić ostatniego papierosa, twój organizm rozpocznie proces oczyszczania się i regenerowania.

Może warto przytoczyć kilka ciekawostek związanych z korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z porzucenia nikotynowego nałogu? Suche fakty na pewno uzmysłowią wielu palaczom, jak zgaszenie ostatniego papierosa może zbawiennie wpłynąć na ich zdrowie!

I tak już w ciągu 20 min. twoje tętno obniży się oraz ciśnienie krwi powróci do normy. Następnie w  ciągu 8 godz. ilość tlenu we krwi wzrośnie, a ilość tlenku węgla zmniejszy się. Gdy minie doba - ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego znacznie się zmniejszy. Już po dwóch dniach twoje zmysły smaku i węchu zaczną działać normalnie!

Wyobraźmy sobie, że nie palisz już 2 tygodnie! Twój układ krążenia ulegnie wzmocnieniu, polepszy się także kondycja fizyczna. Pomyśl tylko, że wychodząc na trzecie piętro, zadyszka będzie zdecydowanie mniejsza, a po jakimś czasie może nie będzie jej wcale...? Kusząca wizja, prawda?

A co gdy nie palisz już miesiąc, dwa … czy nawet dziewięć miesięcy! Wydolność układu oddechowego poprawi się, wzrośnie wydolność płuc, ustąpią kaszel, duszności, zmęczenie. Nie będziesz musiał wychodzić z rodzinnych spotkań lub – co gorsza towarzyskich ( a szczególnie tych dwuosobowych) -  z zawstydzającym kaszlem, gorszym niż u niejednego gruźlika. Coraz bardziej nęcące są nasze wyobrażenia, nie sądzisz?

A więc chodźmy dalej. Puśćmy wodze fantazji i wyobraźmy sobie, że od zgaszenia ostatniego papierosa minął... rok! Ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejszy się o połowę. Kołatania serca nie będą budzić niepokoju, że to przez papierosy coś z twoim zdrowiem jest nie tak. Świadczyć mogą natomiast jedynie o tym, że dziewczyna, która poznałeś ostatnio (oczywiście tylko dzięki temu, że nie śmierdzisz już papierosami) stała się bliższa twojemu sercu!

Wybiegnijmy w przyszłość jeszcze bardziej. Pomyślmy, że nie palisz już 5 lat! Ryzyko zachorowania na raka płuca, raka jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejszy się o połowę. Obniży się ryzyko wystąpienia udaru mózgu, którego skutkiem może być np. niesprawność ruchowa, spowodowana niedowładem lub wzmożonym napięciem mięśniowym, określanym jako spastyczność poudarowa.

Wyobraź sobie, że po 10 latach - ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej. Wspaniale, nie sadzisz? A po 15 latach - ryzyko zachorowania na raka płuc będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej!

Przedstawione fakty powinny dać do myślenia palaczom. Jeśli te dane nie wpłyną pozytywnie na walkę z nałogiem, może warto sobie uświadomić, jak wiele pieniędzy wydajemy na papierosy. Dobrym sposobem będzie prowadzenie osobistego notatnika, w którym uwikłany w tytoniowy nałóg będzie mógł zapisywać sobie wszystkie koszty związane z paleniem.

Jednak niewątpliwie największą zachętą dla osób palących powinien być fakt, że zerwanie z nałogiem, bez względu na wiek, przynosi niemal natychmiastowe korzyści zdrowotne. Już pierwsze minuty abstynencji przynoszą wyraźne zmiany, a w miarę upływu czasu pozytywne efekty jeszcze wyraźniej przybierają na sile.

Źródło:
http://www.biomedical.pl/nalogi/korzysci-zdrowotne-po-rzuceniu-palenia-43.html