Korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia!
W Polsce 70-80 proc. osób palących pragnie rzucić palenie. Leczenie uzależnienia do nikotyny powinno być kompleksowe i obejmować psychoterapię, leczenie behawioralne (nauka nowych zachowań) i ewentualnie farmakologiczne, jeśli powyższe metody okażą się niewystarczające.
Najważniejszym czynnikiem jest jednak motywacja. Należy uświadomić sobie, że kiedy postanowisz zgasić ostatniego papierosa, twój organizm rozpocznie proces oczyszczania się i regenerowania.
Może warto przytoczyć kilka ciekawostek związanych z korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z porzucenia nikotynowego nałogu? Suche fakty na pewno uzmysłowią wielu palaczom, jak zgaszenie ostatniego papierosa może zbawiennie wpłynąć na ich zdrowie!
I tak już w ciągu 20 min. twoje tętno obniży się oraz ciśnienie krwi powróci do normy. Następnie w ciągu 8 godz. ilość tlenu we krwi wzrośnie, a ilość tlenku węgla zmniejszy się. Gdy minie doba - ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego znacznie się zmniejszy. Już po dwóch dniach twoje zmysły smaku i węchu zaczną działać normalnie!
Wyobraźmy sobie, że nie palisz już 2 tygodnie! Twój układ krążenia ulegnie wzmocnieniu, polepszy się także kondycja fizyczna. Pomyśl tylko, że wychodząc na trzecie piętro, zadyszka będzie zdecydowanie mniejsza, a po jakimś czasie może nie będzie jej wcale...? Kusząca wizja, prawda?
A co gdy nie palisz już miesiąc, dwa … czy nawet dziewięć miesięcy! Wydolność układu oddechowego poprawi się, wzrośnie wydolność płuc, ustąpią kaszel, duszności, zmęczenie. Nie będziesz musiał wychodzić z rodzinnych spotkań lub – co gorsza towarzyskich ( a szczególnie tych dwuosobowych) - z zawstydzającym kaszlem, gorszym niż u niejednego gruźlika. Coraz bardziej nęcące są nasze wyobrażenia, nie sądzisz?
Zobacz również:
A więc chodźmy dalej. Puśćmy wodze fantazji i wyobraźmy sobie, że od zgaszenia ostatniego papierosa minął... rok! Ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego zmniejszy się o połowę. Kołatania serca nie będą budzić niepokoju, że to przez papierosy coś z twoim zdrowiem jest nie tak. Świadczyć mogą natomiast jedynie o tym, że dziewczyna, która poznałeś ostatnio (oczywiście tylko dzięki temu, że nie śmierdzisz już papierosami) stała się bliższa twojemu sercu!
Wybiegnijmy w przyszłość jeszcze bardziej. Pomyślmy, że nie palisz już 5 lat! Ryzyko zachorowania na raka płuca, raka jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejszy się o połowę. Obniży się ryzyko wystąpienia udaru mózgu, którego skutkiem może być np. niesprawność ruchowa, spowodowana niedowładem lub wzmożonym napięciem mięśniowym, określanym jako spastyczność poudarowa.
Wyobraź sobie, że po 10 latach - ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej. Wspaniale, nie sadzisz? A po 15 latach - ryzyko zachorowania na raka płuc będzie podobne jak u osoby nigdy nie palącej!
Przedstawione fakty powinny dać do myślenia palaczom. Jeśli te dane nie wpłyną pozytywnie na walkę z nałogiem, może warto sobie uświadomić, jak wiele pieniędzy wydajemy na papierosy. Dobrym sposobem będzie prowadzenie osobistego notatnika, w którym uwikłany w tytoniowy nałóg będzie mógł zapisywać sobie wszystkie koszty związane z paleniem.
Jednak niewątpliwie największą zachętą dla osób palących powinien być fakt, że zerwanie z nałogiem, bez względu na wiek, przynosi niemal natychmiastowe korzyści zdrowotne. Już pierwsze minuty abstynencji przynoszą wyraźne zmiany, a w miarę upływu czasu pozytywne efekty jeszcze wyraźniej przybierają na sile.
Źródło:
http://www.biomedical.pl/nalogi/korzysci-zdrowotne-po-rzuceniu-palenia-43.html