Szukaj

Mieszkanie z alkoholikiem

Alkoholizm jest to choroba, która obecnie jest poważnym problemem współczesnego społeczeństwa. W związku z nadużywanie alkoholu rozpada się coraz więcej związków i rodzin. Kobiety partnerów mających problem alkoholowy często są wykorzystywane stając się ofiarami przemocy. Dość często taka przemoc domowa dotyka także dzieci. Dlatego nałóg ten, nie jest tylko udręką dla samego alkoholika, ale także dla osób z nim przebywających.

Podziel się
Whisky
Nadużywanie alkoholu zazwyczaj kojarzy się z pijanym mężczyzną wracającym do domu, który  wszczyna awantury. Problem ten dotyka obecnie także kobiet, które uciekając przed problemami dnia codziennego sięgają po alkohol.

Alkoholizm polega na regularnym spożywaniu alkoholu, które pogarsza kondycję fizyczną i psychiczną osoby nadużywającej. Wiąże się to, także z wielkimi kosztami pieniężnymi, dlatego rodziny z problemem alkoholowym często mają niski status społeczny.

Porady jak poradzić sobie kiedy się mieszka z alkoholikiem?

Mieszkanie z osobą nadużywającą alkoholu pod jednym dachem jest bardzo trudne. Osoby takie często kłamią, by nie zostać złapanym na gorącym uczynku picia. Kiedy jednak ich problem wychodzi na jaw chcą akceptacji swojego poczynania. W przypadku potępiania jego nałogu może dochodzić do awantur.

Kilka pomocnych rad:

  • Jeżeli żyjesz z alkoholikiem najważniejsze jest, aby nie pomagać mu ukryć, że ma problem. Często zdarza się, że osoby wstydzą się poczynania swojego partnera, przez co same biorą udział w maskowaniu jego nałogu. Nie pomagaj w ten sposób alkoholikowi, gdyż przyczyniasz się do akceptacji tego, że nadużywa alkohol.
  • Nie wszczynaj dyskusji na temat problemów w czasie kiedy partner lub partnerka jest pijana. Nic to nie da, a jedynie może pogorszyć sytuację i doprowadzić do kłótni. Poczekaj, aż alkoholik wytrzeźwieje.
  • W przypadku kiedy osoba spożywająca alkohol staje się agresywna miej zawsze w pobliżu numer na policję. Nie daj się wykorzystywać. Przemoc domowa to poważna rzecz, dlatego uważaj na siebie i najbliższych starając się nie narażać nałogowcowi.
  • Nie daj sobie wmówić, że picie alkoholu jest przez ciebie. Taka manipulacja psychologiczna może powodować, że będziesz siebie obwiniać, co nie ułatwi zerwanie walkę z nałogiem partnera.
  • Staraj się pomóc osobie uzależnionej przez próbę rozmowy i uświadomienie, że ma problem.
  • W przypadku kiedy nie dajesz rady skontaktuj się z lekarzem, alby poszukać wsparcia. Istnieje wiele grup pomagające osobą, których partner pije. Jeżeli masz taką możliwość porozmawiaj z przyjacielem, krewnymi może oni pomogą ci znaleźć rozwiązanie.
Mieszkanie z alkoholikiem jest dramatycznym przeżyciem, które może doprowadzić do ruiny psychicznej, jak i finansowej twojej rodziny. Dlatego ważne jest uświadomienie sobie, czy warte jest poświęcanie życia dla osoby, która nie potrafi szanować siebie, ani własnej rodziny. Pamiętaj nie jesteś sama i jeżeli będziesz chcieć możesz otrzymać pomoc.