Szukaj

Skutki alkoholizmu

Alkoholizm to choroba, która powoduje ogromną ilość zmian w organizmie osoby uzależnionej. Zaburzenie polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Atakuje podstępnie, przekonując, że umiarkowane dawki alkoholu bardzo często pomagają.

Podziel się
kobieta łykająca leki Fot. Nicole D. / sxc.hu

Często stopniowo wkracza do organizmu człowieka, który ufa badaniom naukowców, którzy wykazali dobroczynne działanie alkoholu na serce, nadciśnienie oraz na poprawę sprawności umysłowej w późniejszym wieku, a także może zapobiegać cukrzycy.

Niestety analizy wykazują, że regularne, choć umiarkowane, kontemplowanie trunków alkoholowych prowadzi do uzależnienia i alkoholizmu, który w swojej rzeczywistej postaci może powodować wiele negatywnych skutków. Następstwa choroby można podzielić na niedowłady zdrowotne i  społeczne.

Skutki zdrowotne

Alkohol powoduje mocne upośledzenie systemu trawiennego, podrażniając przewód pokarmowy skutkuje stanami zapalnymi organów: przełyku, żołądka, trzustki. Bardzo często występuje krwawienie układu pokarmowego – spowodowane pęknięciem przełyku albo refluksem żołądkowo-przełykowym. Najpoważniejsze następstwa doświadczają wątroby, ponieważ alkoholizm niszczy komórki wątrobowe i powoduje tzw. żółtaczkę alkoholową, marskość wątroby. Najszybciej choroba atakuje chyba układ nerwowy. Zaburzenia czucia i widzenia, nerwobóle i osłabienie organizmu dają się we znaki już w początkowym stadium. Nie bez znaczenia jest także jego wpływ na układ krążenia, w którym z jego przyczyny pojawiają się nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca, a nawet udar mózgu.  Alkohol wyraźnie upośledza układ odpornościowy i zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory i choroby zakaźne. Nie omija również układu moczowego - ostra niewydolność nerek i dna moczanowa to jedynie niektóre negatywne skutki.

Pojawiają się zaburzenia sprawności seksualnej -  wyraźne obniżenie płodności, a nawet impotencja, zaburzenia w cyklu menstruacyjnym i podatność na infekcje dróg rodnych, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo poronienia.

Skutki społeczne

Alkoholizm wyraźnie wpływa na brak kontroli i panowania nad codziennym życiem chorego. Pijący zaniedbuje swoją rodzinę, przez co związek staje się niestabilny – ciągłe kłótnie i nieporozumienia. Często staje się agresywny wobec otoczenia. Zdarza się, że z tego powodu dochodzi do utraty praw do opieki nad krewnymi, a nawet do ubezwłasnowolnienia. Nadużywanie alkoholu powoduje też zadłużenie i biedę wynikające z finansowania sobie „procentów”.  Zaawansowany alkoholizm prowadzi do utrata wszelkich więzi społecznych, coraz częściej do marginalizacji i izolacji.