Szukaj

Jak żyć z pracoholikiem?

Życie z pracoholikiem jest niebywale trudne. Osoba, która jest uzależniona od pracy, myśli, że jej podstawowym zadaniem jest utrzymanie i zaspokojenie potrzeb swojej rodziny. Zapomina jednak o takich uczuciach jak czułość, miłość, akceptacja czy rodzicielstwo. Często pracoholik nie zdaje sobie sprawę, że przez swoje zachowanie prowadzi do własnej autodestrukcji oraz wpływa niszcząco na swoją rodzinę.

Podziel się
Mężczyzna
Objawy pracoholizmu początkowo wydają się nie groźne. Dłuższe pobyty w pracy, mało czasu, częste zmęczenie...wydaje się, że jest to normalne w dzisiejszym świecie. Problem pojawia się jednak kiedy obsesja pracy powoduje, że pracoholik staje się nieosiągalny dla swoich bliskich. Powodując przez to, że uzależnienie od pracy dotyka wszystkie osoby z rodziny, nie tylko samego nałogowca.

Wielu ludzi, którzy patrzą z boku na rodzinę pracoholika, uważają, że wszystko jest tak jak powinno. Silny partner, chcący osiągnąć sukces, który utrzymuje rodzinę i dba o jej dobry byt materialny. Jednak nie potrafią zauważyć najbardziej istotnej rzeczy, która dotyka rodzinę pracoholika – członkowie jej nie są najważniejsi w życiu osoby uzależnionej.

Zazwyczaj osoby, którzy intensywnie pracują mają charakter autorytatywny, przez co może rzutować to na relację rodzinne. Pomimo tego, że pracoholik będzie szanowany przez swoich podwładnych czy współpracowników, w rodzinie będzie miało to odwrotny skutek. Wynikać to może z zachowania pracoholika w domu. Osoba taka, chcąc rozładować stres jaki towarzyszy jej przez cały dzień często sięga po alkohol lub inne środki uspakajające.

Małżeństwo pracoholika

Pracoholizm większości przypadków wiąże się problemami małżeńskimi. Partnerzy osoby uzależnionej od pracy czują się odrzucone. Zazwyczaj na ich głowie pozostają sprawy związane z wychowaniem dzieci i funkcjonowaniem domu.

Pracoholicy większość swojego czasu spędzają w pracy, przez co kontakt z partnerem jest ograniczony. Może to powodować bezsilność, częste kłótnie, a w skrajnych przypadkach popychać do zdrady. Najbardziej bowiem dotkliwym skutkiem tego uzależnienia jest brak relacji interpersonalnych z osobami bliskimi. Często powoduje to uczucie braku miłości, osamotnienia,  oddalenia oraz braku zrozumienia. Związki osób dotkniętych pracoholizmem często kończą się rozstaniem lub zagrożeniem trwałości małżeństwa.

Dzieci pracoholików

Dziecko, które wychowuje się w rodzinie pracoholików, ma niełatwe dzieciństwo. Poważny problem pojawia się w ich wychowaniu. Osoby, które są uzależnione od pracy zazwyczaj mają wysokie dochody, co przyczynia się do zastępowania miłości oraz obecności prezentami.

Nieczułość w relacji dziecko – rodzic, często przyczynia się do zaburzeń równowagi emocjonalnej dziecka. Osoby, które wychowywały się w rodzinie pracoholików mają większe skłonności do depresji oraz problemy w relacjach z innymi ludźmi.

Dziecko przez takie wychowanie ma większe skłonności, do powtarzania błędów rodziców. Uczone jest, że nie ważne są uczucia ale byt materialny, przez co często samo zatrudnia się w wielkich firmach.  Poza tym mają w sobie cały czas poczucie winy, że ich rodzice zapewniają im wszystko, więc nie mogą od nich oczekiwać więcej np. miłości. Bardzo często zauważane jest podporządkowanie żądania rodziców – dziecko chce za wszelka cenę spełnić wszystkie ich oczekiwania. Przez co szybciej wkraczają w wiek dojrzałości.

Problemy małżeńskie jakie występują u pracoholików bezpośrednio rzutują na dziecko. Rozwód może zaburzyć jego myślenie emocjonalne oraz jego przyszły związek.

Jeżeli w twojej rodzinie, któryś z partnerów ma skłonności do pracoholizmu powinien poddać się leczeniu, zanim będzie za późno. Pracoholizm bowiem może wyrządzić wiele szkód nie tylko w relacjach rodzinnych, ale i również na zdrowiu osoby, która jest uzależniona od pracy. Silny stres oraz lęki, które towarzyszą temu rodzajowi uzależnienia powoduje, że często osoby takie zapadają na schorzenia kardiologiczne, bądź podatne są na zawały.