Szukaj

Uzależnienie od przemocy domowej

Przemoc domowa jest bardzo poważnym problemem, który dotyka obecnie wiele osób. Istnieje wiele przykładów, które świadczą od nadużywania siły np. bicie, zmuszanie do współżycia, przemoc psychologiczna, prześladowanie, upokarzanie czy groźby. Przemoc domowa zazwyczaj opiera się na kontrolowaniu i utrzymywaniu władzy nad drugą osobą.

Podziel się
Uzależnienie od przemocy domowej
Bardzo często osoby wobec, których nadużywana jest przemoc nie chcą się do tego przyznać ze względu na poczucie wstydu lub strach przed skrzywdzeniem dzieci itp. Jednak taka reakcja nie jest  dobra, gdyż nie prowadzi do poprawy sytuacji życiowej.

Jakie są objawy nadużywania pozycji wobec drugiego partnera?

  • Nie potrafisz się sprzeciwić swojemu partnerowi, gdyż może to wywołać jego gniew.
  • Prosisz swojego partnera o pozwolenie w podejmowaniu zwykłych decyzji.
  • Nie masz prawa wyboru w spędzaniu wolnego czasu, organizowaniu wakacji itp.
  • Twój partner/ partnerka cię oskarża o rzeczy, których nie zrobiłeś (łaś).
  • Twój partner obwinia cię za swoje błędy zwalając winę na ciebie.
  • Czujesz się poniżany(a) przez swojego partnera w oczach innych ludzi czy członków rodziny.
  • Twoje zdanie nie ma racji bytu, co może zaburzyć relację rodzic - dziecko.
  • W stosunku do ciebie stosowana jest przemoc fizyczna np. bicie, zmuszanie do współżycia.
  • Twój partner wymusza na tobie decyzje, które są wbrew tobie, poprzez grożenie użyciem przemocy wobec ciebie lub innych członków rodziny.

Jak sobie poradzić z przemocą domową?

Uzależnienie od przemocy jest destrukcyjne zarówno dla osoby, która ją stosuje, jak i dla osoby wobec której jest stosowana. Bardzo ciężko się jest jednak przyznać i mówić o tym problemie, szczególnie osobą obcym. Jest to jednak jedyne wyjście z sytuacji. Jeżeli ten problem dotyka ciebie warto się jest skontaktować z ośrodkiem pomocy społecznej lub porozmawiać z psychologiem.

W przypadku kiedy stosowana jest wobec ciebie przemoc fizyczna należy w jak najszybszym czasie próbować jej przeciwdziałać, szczególnie jak masz dzieci. W tym wypadku odpowiednią rzeczą jaką możesz zrobić to uciec od oprawcy. Nie jest to łatwe jednak istnieje wiele ośrodków, które zapewnią ci dach nad głową oraz pomoc finansową.

Osoba taka powinna zainteresować się oprócz pomocą psychologiczną, pomocą prawną. W takim wypadku ważne jest, aby zatroszczyć się o to, by moc uzyskać prawny zakaz kontaktów osoby używającej przemocy z tobą. Wtedy będziesz mogła czuć się bezpieczna.

Nie wolno się poddawać i należy pamiętać, że uzależnienie od przemocy domowej nie rozwiąże się samo. Jest to taki sam nałóg jak alkoholizm, który może zniszczyć życie wielu osób. Problem polega jednak na tym, że osoby uzależnione nie chcą się leczyć, gdyż twierdzą, że to nie jest problem. A to jest najgorsze podejście. Trzeba przyznać, że taka forma uzależnienia nie jest łatwa do wyleczenia, ponieważ składa się na nią wiele czynników. Często problemy z dzieciństwa, przemoc stosowana wobec samej osoby uzależnionej mogą być przyczyną tego typu problemów. Dlatego droga do wyleczenia na pewno będzie długa i ciężka.