Szukaj

Suchość pochwy

Problem z suchością pochwy dotyczy coraz większej grupy kobiet. Co prawda dolegliwość ta nasila się zwłaszcza w okresie menopauzy ale nie znaczy to, że nie pojawi się wcześniej. Na słabe nawilżenie pochwy skarżą się nawet kobiety dwudziestokilkuletnie. Dolegliwość ta sprawia nie tylko dyskomfort fizyczny ale również psychiczny, na szczęście można go rozwiązać.

Podziel się
Kobieta w bieliźnie
W okresie menopauzy suchość pochwy jest spowodowana spadkiem poziomu estrogenu w organizmie kobiety. Inną przyczyną niedostatecznego nawilżenia pochwy może być brak wystarczającej gry wstępnej. Kobieta potrzebuje trochę więcej czasu żeby się rozluźnić i być na tyle zrelaksowaną, by penetracja przynosiła jej satysfakcję i przyjemność. Wydaje się, że tę sytuacje jest najłatwiej rozwiązać. Wystarczy szczera rozmowa ze swoim partnerem i refleksja nad tym dlaczego nawilżenie nie jest wystarczające. 

Do innych przyczyn suchości pochwy mogą przyczynić się leki. Medykamenty które wpływają na suchość w pochwie to: leki na mięśniaki, zwalczające nietrzymanie moczu, źle dobrane pigułki antykoncepcyjne.

Poza tym stany zapalne takie jak grzybice czy podrażnienia. Jeżeli w organizmie kobiety pojawił się stan zapalny należy jak najszybciej poddać się interwencji ginekologicznej, by uporać się z chorobą.

Suchości pochwy można zaradzić poprzez stosowanie żelu lub krem nawilżający - są one dostępne bez recepty w aptece.  

Niewystarczające nawilżenie pochwy nie tylko utrudnia współżycie ale również życie codzienne. Kobieta, która jest dotknięta tym problemem może odczuwać pieczenie, a nawet ból w trakcie poruszania się. Wtedy najlepiej zgłosić się do lekarza i poinformować go o swoich dolegliwościach. Kuracja hormonalna, jaką prawdopodobnie zaleci lekarz może rozwiązać problem. Dobrze jest również skorzystać z delikatnych płynów do higieny intymnej oraz chusteczek nawilżających, które można stosować w ciągu dnia.