Szukaj

Jak skutecznie radzić sobie z trądzikiem?

Trądzik pojawia się w mieszkach włosowych do których wydzielany jest łój z gruczołów łojowych. Przypadłość występuje głównie w okolicach twarzy, pleców, ramion i klatki piersiowej. Trądzik jest uznawany za chorobę skóry, która wiąże się z występowaniem stanu zapalnego. Powstające zmiany zapalne nazywane są pryszczami.

Podziel się
Jak skutecznie radzić sobie z trądzikiem?
Trądzik jest przede wszystkim bardzo uciążliwym schorzeniem. Dodatkowo okazuje się, że schorzenie dotyka około 80% populacji. Najczęściej pojawia podczas dojrzewania, a ustępuje z reguły po ukończeniu 25 roku życia. Co ważne nieleczony trądzik nie tylko może trwać wiele lat, ale również przyczynia się do powstania na twarzy przebarwień i blizn.

Jakie są przyczyny trądziku?

Główną przyczyną są zaburzenia hormonalne. W wielu przypadkach o pojawieniu trądziku decydują uwarunkowania genetyczne. Trądzik dotyka najczęściej młodych ludzi w okresie dojrzewania głównie ze względu na zmiany hormonalne powstające w tym czasie. Przyczyną schorzenia może być również długotrwały stres.

Jak wygląda leczenie?

Metod leczenia trądziku jest wiele, jednak ich wybór zależy od postaci trądziku. W przypadku występowania łagodnych postaci leczenie miejscowe okazuje się wystarczające, natomiast ciężkie przypadki wymagają często leczenie skojarzonego zewnętrznego i ogólnego. Leczenie ogólne wiąże się ze stosowaniem antybiotyków, izotretinoiny oraz witamin o działaniu przeciwłojotokowym.

Chcąc wdrożyć kurację trądzikową najpierw należy udać się do dermatologa, a czasami także do ginekologa lub endokrynologa. Specjalista ocenia stan skóry i zaleca odpowiednie leczenie. W późniejszym czasie można udać się do kosmetyczki. Jednak warto wiedzieć, że wszelkie zabiegi kosmetyczne powinny być stosowane po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W innym wypadku mogą się przyczynić do zaostrzenia zmian skórnych.

Leczenie trądziku wymaga przede wszystkim bardzo starannej i systematycznej pielęgnacji. Osoby cierpiące na schorzenie wyjątkowo dotkliwie często zmuszone są do stosowania dermokosmetyków. Wszelkie przygotowane na bazie cynku, krzemionki, kwasu salicylowego triclosanu, kwasów owocowych czy olejku z drzewka herbacianego środki służą zwalczaniu bakterii oraz zmniejszeniu łojotoku, co w gruncie rzeczy powoduje przyśpieszenie gojenia zmian.

Na rynku dostępnych jest wiele antybakteryjnych kosmetyków, których starannie opracowana procedura w znacznym stopniu ułatwia utrzymanie skóry z odpowiedniej formie, a tym samym zapobiega powstawaniu blizn i przebarwień.

Przy dobieraniu kosmetyków ważne jest zwrócenie uwagi na ich skład. Nie należy korzystać z kosmetyków, które zawierają sztuczne konserwanty, gdyż mogą one powodować podrażnienie skóry.

By leczenie było bardziej skuteczne dobrze jest dbać nie tylko o cerę, ale też cały organizm. Wskazane jest picie dużych ilości wody mineralnej w celu nawilżenia skóry od wewnątrz. Dobrze jest także stosować lekkostrawną dietę. Poza tym osoby mające tłustą i trądzikową skórą posiadają bezwzględny zakaz palenia, ponieważ dym tytoniowy może wpływać na zaostrzenie się zmian.

W przypadku leczenia trądziku często dochodzi do pojawienia się skutków ubocznych. Mowa tutaj głównie o podrażnieniu i wysuszeniu skóry w wyniku zażywania leków. To powoduje konieczność używania specjalnych emulsji do pielęgnacji skóry wrażliwej. W sytuacji gdy okazuje się, że to woda wywiera negatywny wpływ na skórę należy używać specjalnych środków, które służą do czyszczenia skóry, a nie wymagają używania wody. Wskazane jest także stosowanie kremów nawilżających po umyciu twarzy.

Na rynku występuje wiele antybiotyków w różnych postaciach. Miejscowa antybiotykoterapia wskazana jest szczególnie w przypadku trądziku grudkowo - kostnego ze względu na działanie przeciwbakteryjne.

Warto wiedzieć, że leczenie trądziku wymaga od nas przede cierpliwości. Bezwzględnie zabrania się wyciskania jakichkolwiek zmian skórnych. Takie wyciskanie powoduje miażdżenie sąsiadujących tkanek, przez co zgromadzone w nich bakterie przechodzą w głąb porów. W efekcie wypryski goją się znacznie dłużej, a ślady po nich utrzymują się na skórze przez wiele miesięcy.