Szukaj

Jak zbudować więź z małym dzieckiem?

Kochasz swoje dziecko, jest to dla Ciebie tak oczywiste jak oddychanie. Czujesz, że mogłabyś oddać własne życie za to by ono miało jak najlepiej w życiu. Niestety mały człowiek nie wie o tym dopóki nie zostanie mu to okazane i powiedziane. Zobacz jak zbudować silną więź z dzieckiem i okazywać mu uczucia.

Podziel się
Na co zwrócić uwagę, chcąc rozwijać talent malucha?
Podstawą w budowaniu więzi z dzieckiem jest założenie, że maleństwo to odrębna istota. Nie można formować dziecka według z góry założonego wzorca ale dawać mu jak najwięcej akceptacji. Warto skupić się na poznawaniu charakteru i potrzeb jakie sygnalizuje nam młody człowiek.

Ważne, żeby od pierwszych dni dawać dziecku coś więcej niż czystą pieluszkę, pełny brzuszek i ciepłe miejsce do spania. Uważne dawanie ciepła i bliskości sprawia, że dziecko prawidłowo się rozwija i jest szczęśliwe.

Przytulaj

Fizyczna bliskość jest bardzo ważne. Dziecko czuje się bezpieczne w ramionach mamy i taty dlatego okazywanie uczuć przez dotyk to najlepsze rozwiązanie. Dziecko które jest noszone na rękach, tulone i głaskane w przyszłości jest pewniejsze siebie i mają wspaniały kapitał w postaci poczucia byciem kochanym. Bardzo dobrym pomysłem jest chusta do noszenia dzieci, która pozwala trzymać dziecko blisko serca, a z drugiej strony ułatwia wykonywanie innych czynności jak chociażby czytanie książki.

Pocałunki

Całuj dziecko w brzuszek, rączki, główkę...turlajcie się po podłodze, łaskoczcie. Pocałunki, które sprzyjają uśmiechowi dziecka powodują, że staje się ono szczęśliwsze. Poza tym zmniejsza stres i powoduje, że wszyscy są szczęśliwsi.

Mów do dziecka

Opowiadaj małemu człowieczkowi o tym co robisz, jak wygląda wiosna, opowiadaj mu bajki. Ważne, żeby dziecko jak najlepiej poznało Twój głos. Mówienie do maleństwa jest świetnym krokiem do rozwoju jego komunikacji i zapewnienia mu poczucia bezpieczeństwa.

Wózek

Kupując wózek wybierz taki, w którym dziecko siedzi przodem do Ciebie. Dzięki temu będziesz mogła utrzymywać z nim kontakt wzrokowy, a także ''rozmawiać'' z maluszkiem o tym co widzisz.

Kąpiele

Dobrze jest raz na jakiś czas kąpać się razem ze swoją pociechą. Zabawy w wodzie wzmacniają więź a także oswajają dziecko z nagością.

Masowanie i głaskanie

Delikatnie masuj dziecku brzuszek, stopy, drap je po plecach. Poproś tatę by także wykonywał te czynności. Mama jest bardzo ważna dla maleństwa ale silna relacja z ojcem pozwala dziecku w przyszłości na zbudowanie dobrych relacji ze społeczeństwem.

Poświęcaj mu swoją uwagę

kiedy dziecko jest już starsze wykazuj zainteresowanie tym co robi. Kiedy samo bawi się w pokoju zapytaj co robi, podejdź do niego - daj mu buziaka. Pogłaszcz, pobaw się z nim przez chwile. Słuchaj uważnie tego co ma Ci do powiedzenia. Dzięki temu poczuje się kochane i doceniane.