Szukaj

Stalking

Stalking to termin pochodzący z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza: skradanie się, podchody. W latach 80 XX wieku w Stanach Zjednoczonych nazwy tej zaczęto używać na określenie obsesyjnego podążania fanów za Gwiazdami filmowymi lub muzycznymi. Obecnie Stalking został wprowadzony do nazewnictwa prawniczego i jest uznawany za przestępstwo.

Podziel się
Mężczyzna
Stalkingiem nazywane jest każde świadome działanie prześladowcy na skutek, którego osoba odczuwa strach , lęk i ma zachwniane poczucie bezpieczeństwa - uznawane jest za przejawy stalkingu. Według danych amerykańskich naukowców 87% nekanych osób na sprawcę prześladowań wskazały mężczyznę. Wynika to z faktu, że kobiety są rzadziej zdolne do tego typu zachowań, chociaż również mogą być Stalkerami.

Najczęściej ofiarami stalkingu są osoby młode między 18 a 29 rokiem życia. Psychologowie uważają, że dzieję się tak gdyż to właśnie wtedy jesteśmy najbardziej otwarci na zawieranie nowych związków, które będą tymi na całe życie.

Przyczyna stalkingu?

Jednym z najczęstszych powodów stalkingu jest zerwanie relacji z jedną ze stron dotychczasowego związku lub odmowa nawiązania relacji. Odtrącony człowiek nie chce przyjąc do wiadomości odtrącenia i zaczyna uporczywie nękać byłego lub niedoszłego partnera. Czasami prześladowca w ten sposób pragnie wyrównać doznane krzywdy i stosuje stalking jako formy zadośćuczynienia.

Zdarza się, że osoba nękana początkowo nie zdaje sobie sprawy z tego w jakiej sytuacji się znalazła. Próbuje dogadać się z prześladowaną osobą lub umniejsza problem, twierdząć że ten  napewno minie. Z czasem orientuje się, że takie zachowanie nie przynosi rezultatu i robi wszystko by uniknąć napastnika. Nie wychodzi z domu, unika kontaktów towarzyskich. Zaczyna cierpieć na lęki a nawet może popaść w depresję.

Jeżeli czujesz, że stałeś się ofiarą stalkingu jak najszybciej skontaktuj się z najbliższym komisariatem policji, a także poszukaj pomocy u psychologa. Obecnie zjawisku stalkingu jest już regulowane w polskim prawie i dlatego stalker nie jest bezkarny.

Pamietaj, że nie możesz pozwolic by ktoś niszczył Twoje życie! Zrób wszystko by czuć się bezpiecznie i pewnie!