Szukaj

Jak radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami?

Sytuacja kryzysowa to sytuacja skrajna, która wymaga podjęcia szybkiego działania przez osobę dotkniętą takim problemem. Niestety to, że sytuacja życiowa będzie wymagała zmiany toku myślenia oraz poradzenia sobie z przeciwnością nie oznacza, że tak właśnie się stanie.

Podziel się
Kobieta z bólem głowy
Życie człowieka niestety nie jest usłane różami i co trochę musi mierzyć się z kryzysami, jakie podsuwa mu los. Jedni potrafią odebrać cios od życia, jako nauczkę na przyszłość i stać się silniejszym psychicznie, a inni zostają pokonani przez, z którymi nie potrafią się uporać.

Bardzo często największą traumą w życiu człowieka jest śmierć bliskiej osoby. Jest to sytuacja, która nie podlega odwróceniu. Niestety bardzo duża liczba osób po stracie bliskiej osoby wpada w depresję. Innymi wydarzeniami kryzysowymi jest nieudany związek, strata pracy, choroba czy momenty przełomowe w życiu człowieka np. dojrzewanie.

Wraz z sytuacją kryzysową pojawia się stres. Właśnie on bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie i obciąża nas psychicznie. Stres poza tym, że wpływa na nasz umysł , oddziałowuje na ciało. Bardzo często czujemy napięcie w karku, nasze mięśnie są spięte, a żołądek ściśnięty. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma taktykami radzenia sobie ze stresem. Na początek należy monitorować stres. Polega to na uświadamianiu sobie zwiększonego napięcia w organizmie oraz znalezieniu jego źródła.

Aby ułatwić sobie przetrwanie kryzysu należy:


  • Dzielić się własnymi obawami, spostrzeżeniami z bliskimi osobami,
  • Stworzyć wokół siebie sieć wsparcia tzn. mieć silną grupę osób na których można polegać.

Sposoby na radzenie sobie z sytuacją kryzysową:


  • Pozwolenie sobie na przeżywanie uczuć - nie wolno zamykać się na emocje. Każda bowiem uczy nas czegoś nowego,
  • Należy uznać fakt, iż ból jest normalną reakcją na sytuację kryzysową. Tłumienie bólu w sobie nie pomaga na szybkie uporanie się z kłopotami,
  • Utrzymywanie trzeźwego podejścia do życia i realistyczne spojrzenie na świat. Dobrze jest spojrzeć na to co pozytywne i negatywne. Nie należy skupiać się tylko na negatywnych doświadczeniach, ale starać się szukać rozwiązania problemów,
  • Wyrażanie uczuć - mów o tym co Cię boli. Szczera rozmowa z bliską osobą ułatwi Ci uporać się z negatywnymi uczuciami,
  • Warto skupiać się na małych sukcesach. Odnoszenie nawet drobnych zwycięstw nad problemami jest niezwykle budujące.