Szukaj

Jak schudnąć po ciąży?

Widząc w tabloidach, gazetach, sieci zdjęcia sław z pięknymi, zgrabnymi ciałami po ciąży, zastanawiasz się jak to możliwe? Jak niedawno pulchne gwiazdy wróciły do figury sprzed ciąży? Ty też tak możesz! Wbrew pozorom to nie jest niemożliwe, oczywiście trzeba uzbroić się w cierpliwość oraz „odrobinę” samodyscypliny.

Podziel się
Płaski brzuch

Najważniejsze pierwsze 6 miesięcy

Amerykańscy naukowcy zajmujący się żywieniem twierdzą, że pierwsze 6 miesięcy po porodzie to najlepszy okres na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dlaczego?

Zaraz po porodzie ważne jest nie tyle stosowanie drastycznych diet (one są wręcz zabronione), co życie w zgodzie z potrzebami własnego ciała. Nasze hormony dbają o gromadzenie tkanki tłuszczowej na wypadek ciąży, natomiast po porodzie jest wręcz przeciwnie. Hormony dbają o to, żebyśmy chudły. Jak to się dzieje? Wraz z porodem pozbywamy się z naszego ciała łożyska, które wytwarzało hormony wzmagające nasz apetyt, abyśmy jadły dla dwóch (bynajmniej nie za dwóch). Teraz poziom estrogenów i progesteronu odzyskuje swoją prawidłową wartość. Nasz apetyt maleje, a metabolizm zwiększa się. W ciągu pół roku poziom hormonów stabilizuje się, dlatego właśnie te pierwsze 6 miesięcy jest najistotniejsze w walce o piękną sylwetkę.

Waga sama spada w dół

Po kilku dniach po porodzie stając na wadze zauważymy wyraźny spadek masy ciała. Przez pierwszy tydzień jest to ok 6 kg. Przez kolejne tygodnie waga będzie spadać, chociaż już mniej drastycznie. Dzieje się tak, ponieważ zmniejsza się objętość krwi, organizm pozbywa się nadmiaru płynów oraz zmniejsza się objętość macicy.

Czas na ćwiczenia

To jak szybko będziemy wracać do formy po ciąży jest zależne od tego, jak bardzo przytyłyśmy podczas ciąży, jaka była nasza wyjściowa waga oraz czy przed ciążą miałyśmy z nią problemy. Również nasze podejście, samodyscyplina i cierpliwość będą miały ogromne znaczenie.

Jeśli chcemy ćwiczyć pamiętajmy, że przez pierwsze tygodnie najbezpieczniej będzie zacząć od delikatnych ćwiczeń rozciągających. Przede wszystkim w tym czasie należy skupić się na mięśniach Kegla (mięśniach guziczno-łonowych), najlepszym ćwiczeniem na nie, jest powstrzymywanie strumienia podczas oddawania moczu. Już 2 tygodnie po porodzie można spróbować łagodnych ćwiczeń jogi, ale tylko w pozycji leżącej i siedzącej.

Pamiętajmy, jeśli którekolwiek z ćwiczeń sprawiają nam ból czy czujemy się nadmiernie zmęczone, powinnyśmy przerwać ćwiczenia.

Możemy również spacerować, co najmniej 30 minut. Spacer można sukcesywnie przedłużać do 2 godzin. Wszelkie czynności związane z opieką nad maluszkiem, powodują u kobiet spalanie kalorii, same w sobie są już wystarczającym ćwiczeniem w pierwszych tygodniach po porodzie.

Pierwsze „prawdziwe” ćwiczenia

Typowe ćwiczenia możemy dodać do naszego grafiku ok. 2 miesiąca po porodzie. Ale ćwiczenia te nie powinny być zbyt dynamiczne oraz męczące. Ćwiczenia powinny być głównie rozciągające i skupiać się na partiach, które najwięcej przybrały w czasie ciąży. To nie czas na jogging, czy pływanie, jeżdżenie na rowerze też jeszcze nie jest wskazane.  To jakie ćwiczenia możesz wykonywać jest uzależnione przede wszystkim od tego jak przebiegał poród, czy odbył się drogą naturalną czy poprzez cesarskie cięcie, jak goją się rany oraz jaki jest stan mamy po porodzie. Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek ćwiczenia powinnyśmy skonsultować je z naszym lekarzem.

Rozsądna dieta

Najlepszą dieta dla mamy po ciąży jest po prostu racjonalne żywienie i przestrzeganie zasad Piramidy Zdrowego Żywienia.

Białko powinno stanowić ok 30% twojej diety, jeśli chodzi o węglowodany to potrzebujesz ich aż 50%. Nie wolno Ci zapominać o błonniku, znaleźć go możesz w produktach pełnoziarnistych takich  jak grube kasze, razowe pieczywo i makaron, owoce i warzywa oraz brązowy ryż. Pamiętaj o zdrowych tłuszczach zawartych w oliwie z oliwek, rybach morskich czy orzechach, zarówno tłuszcze jak i cukry są potrzebne aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować.

Jeśli boimy się, że jedząc „wszystko” nie zrzucimy wagi, zmniejszmy porcje posiłków. Ale pamiętajmy o zróżnicowanych posiłkach, aby dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników.

Czego należy unikać?

  • dania typu fast food – są kaloryczne,
  • słodycze – to źródło pustych kalorii,
  • alkohol – jest kaloryczny i szkodliwy dla zdrowia,
  • mocną kawę – wypłukuje składniki mineralne, a przede wszystkim magnez z organizmu,
  • napoje słodzone, sztucznie barwione i gazowane dla matek karmiących,
  • przekąski typu chipsy.
  • Co należy ograniczyć?
  • pieczywo jasne
  • makarony białe,
  • tłuste wędliny takie jak salceson, parówki, boczek, pasztety,
  • mięso smażone,
  • mięso czerwone wieprzowe,
  • tłuste sery (żółte, topione, brie, camembert),
  • masło (zastąp miękkimi margarynami),
  • majonez.
Ważne w codziennej diecie jest picie 2 litrów wody niegazowanej, posiłki które przygotowujemy powinny być sporządzane na parze, ważne jest też aby ograniczyć sól na rzecz przypraw.

Zastosowanie się do tych rad pomoże nam odzyskać piękna sylwetkę sprzed ciąży!

Autor :

Anna Kowalik