Szukaj

BMI współczynnik masy ciała

Obecnie wiele osób myli pojęcie bycia szczupłym z byciem zdrowy. Posiadanie szczupłej sylwetki nie jest jednoznaczne ze zdrowiem.  Aby nasz organizm mógł odpowiednio funkcjonować powinniśmy mieć prawidłową masę ciał, która przyczyni się do łatwiejszego kontrolowania ciśnienia i zmniejszenia zagrożenia innych zaburzeń jakie powoduje nadwaga.

Podziel się
Płaski brzuch

Współczynnik masy ciała BMI

Współczynnik BMI jest najpopularniejszym sposobem, który pozwala określić prawidłową masę ciała. Obliczając współczynnik BMI możemy dokonać samodzielnej oceny i stwierdzić czy nasza masa ciała jest prawidłowa, czy tez zagraża już naszemu prawidłowemu funkcjonowaniu.

Współczynnik BMI, czyli Body Mass Index, to współczynnik który określa masę ciała. Liczy się go dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu podany w metrach. Wynik współczynnika BMI pozwala stwierdzić czy nasza waga jest prawidłowa, za niska czy za wysoka.

Wynik 

poniżej 18,5 – niedowaga
19- 14,9 – waga normalna
25- 29.9 - nadwaga
30-34.9 – otyłość I stopnia
35-39,9 – otyłość II stopnia
powyżej 40 – Otyłość III stopnia

Obwód pasa

Ważne nie jest tylko to ile waży dana osoba , ale także to gdzie odkłada się tłuszcz.
Zmierzenie obwodu pasa pozwala wskazać umiejscowienie tłuszczu w organizmie człowieka.

Można wyróżnić dwa typy umiejscawiania się tłuszczu w okolicach brzucha.
  • Kształt gruszki- większość  tłuszczu odkłada się w okolicach bioder i ud
  • Kształt jabłka- w tym wypadku większość tłuszczu umiejscawia się w okolicach pasa

Mniej groźny dla zdrowia jest tłuszcz odkładający się na brzuchu w kształcie gruszki. Gdyż tłuszcz, który odkłada się tak jak w przypadku kształtu jabłka w okolicach pasa wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy, a także wskazuje na niewłaściwą zawartość substancji tłuszczowych ( lipidów) we krwi.

Badania wykazują, że tłuszcz z okolic jamy brzusznej jest bardziej szkodliwy. Nie są znane powody dlaczego ten tłuszcz ma gorszy wpływ na zdrowie, ale uważa się, że jest to związane z opornością na insulinę.

Aby określić czy nasz obwód pasa jest prawidłowy, w tym celu należy zmierzyć jego obwód.   

Na początek należy znaleźć najbardziej wystające punkty na każdym biodrze i zmierzyć objętość pasa tuż nad nimi. Jeżeli jest to 102 cm u mężczyzn i 88 cm u kobiet, wskazuje to na zwiększone ryzyko dla naszego zdrowia, zwłaszcza gdy BMI wynosi 25 lub więcej.