Szukaj

Zdrowy tryb życia a otyłość

Zdrowy styl życia nie wymaga od nas, aż tak dużego wysiłku jak nam się  wydaje. Wystarczy trochę samodyscypliny oraz rozsądku, a nasze decyzje korzystnie wpłyną na nasz organizm.

Podziel się
Otyłość Good One PR

Walka z otyłością

Chyba każdy zdaje sobie sprawę, że „najgrubszym  narodem”  świata są  Amerykanie. Aż 75% amerykańskiego społeczeństwa ma nadwagę lub otyłość. Jednak otyłość nie dotyczy tylko Amerykanów, ale jest problemem  rozprzestrzenionym  na całym świat, dlatego warto się zastanowić, jakie są tego przyczyny.
Wiadomo, że osoby otyłe  żyją krócej i znacznie częściej narażone są na różnego rodzaju choroby m.in. na cukrzycę, nowotwory, zaburzenia hormonalne oraz udar mózgu bądź kamicę nerkową. Są to bardzo poważne schorzenia, dlatego warto zastanowić się nad tym, co się je zanim wystąpi problem z otyłością.

Powiedź nie , napojom gazowanym !

Zawarte w napojach gazowanych barwniki spożywcze, konserwanty, puste kalorie oraz inne, toksyczne składniki wywołują między innymi otyłość, zmniejszają gęstość kości oraz są przyczyną nagłych skoków poziomu cukru we krwi, a nawet zwiększają ryzyko zachorowania na raka.  Dlatego warto zrezygnować z napoi gazowanych.

Coca cola light wcale nie jest light !

Sama nazwa  nam  mówi, że jak coś jest light to nie zawiera cukru. Jednak to nie jest do końca takie oczywiste. Owszem coca cola light nie zawiera cukru, ale substancje słodzące. W napojach light słodki smak zostaje uzyskany głównie przez dodatek aspartamu. Składnik ten nie zawiera tyle kalorii co zwykły cukier, jednak przyczynia się do podniesienia poziom glukozy we krwi co w konsekwencji powoduje cukrzycę. Długoterminowe przyswajanie produktów z aspartamem  może prowadzić do zaburzeń wzroku.

Mimo, że dzięki napojom light przyswajamy mniej kalorii to nie zapobiega tyciu, a dodatkowo przyczynia się do cukrzycy oraz choroby układu krążenia. Warto jest zrezygnować z takich napojów bo nie przynoszą żadnych korzyści.

Unikaj fast foodów!

Żywność typu fast food charakteryzuje się dużą zawartością kalorii, tłuszczów oraz chemicznych substancji, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Częste spożywanie fast foodów może być przyczyną  nowotworów układu pokarmowego. Dania w barach szybkiej obsługi przyśpieszają rozwój miażdżycy i choroby wieńcowej.  Zasady zdrowego żywienia zakładają wyeliminowanie tych potraw z diety.

Zasady zdrowego trybu życia

Aby przestrzegać zasad zdrowego żywienia należy kontrolować to, co się je.  Najlepiej unikać barów szybkiej obsługi i jadać zdrowo w domu. Warto jest ustalić co należy zrobić by ustrzec się przed otyłością oraz problemów zdrowotnych wynikających z niej. Wprowadzanie zasad zdrowego stylu życia wymaga codziennego planowania. Oto kilka podstawowych  rad dotyczących zdrowego stylu życia:

1. Przestrzegaj zasad racjonalnego żywienia.
2. Systematycznie kontroluj masę ciała.
3. Ograniczaj ilość wypijanego alkoholu!
4. Pozwól sobie na chwilę odpoczynku i wytchnienia. Znajdź chwilę na relaks i zdrowy sen!
5. Nie pal!
6. Uprawiaj sport!

Wybieraj rozsądnie i nie daj się zwieść napisom  coca cola light , coca cola zero !

Autor: Kamila Sass