Szukaj

Wazektomia

Wiele par po zaspokojeniu potrzeby posiadania dziecka, szuka najskuteczniejszej metody antykoncepcji. Zdarza się,że kobiety które przez wiele lat stosowały pigułki antykoncepcyjne chcą już zrezygnować z tej metody. Partnerzy zaczynają myśleć o wazektomi. Zabieg ten jest prawnie zakazany w Polsce, pomimo tego w poniższym artykule opiszemy na czym polega ten sposób antykoncepcji.

Podziel się
Wazektomia przed zabiegiem
Wazektomia to zabieg polegający na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych, przez lekarza urologa. W Stanach Zjednoczonych rocznie poddaje się mu około pół miliona mężczyzn.

Jak wygląda sam zabieg?

Lekarz urolog poddaje miejscowemu znieczuleniu skórę worka mosznowego. Następnie dwoma palcami lekarz szuka obu nasieniowodów, tak aby oddzielić je od otaczających naczyń krwionośnych i nerwów, a następnie przeciąć. Aby przerwane końce nie mogły się zrosnąć, po każdej stronie usuwa się dwu-centymetrowy fragment. Zazwyczaj cięcia po operacji zamyka się przy pomocy rozpuszczalnych szwów, których później nie trzeba usuwać.

Po zabiegu znieczulenie trwa jeszcze przez kilka godzin, a pacjent otrzymuje profilaktycznie leki przeciwbólowe. Przez 2-3 dni od zabiegu mężczyzna powinien odpoczywać. Odradza się wykonywanie forsownych czynności takich jak, pływanie, jazda na rowerze, długie prowadzenie samochodu.

Komplikacje po zabiegu występują stosunkowo rzadko, mogą one wystąpić u 2-4% operowanych mężczyzn. Najczęstsze infekcje to wylew krwi w worku mosznowym i infekcja rany. Częstość komplikacji zależy głównie od doświadczenia lekarza, im częściej on wykonuje zabieg podwiązania nasieniowodów tym ryzyko komplikacji, jest mniejsze.

Warto pamiętać, że wazektomia nie ma żadnego wpływu na organizm. Wykonanie tego zabiegu nie wpływa na rozwój chorób serca, układu krwionośnego. Sporą wadą tego zabiegu, jest jego koszt. Który w żadnym państwie w jakim jest wykonywany nie podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia.