Szukaj

Jak schudnąć po ciąży?

Jak schudnąć po ciąży? Czy chudnięcie po ciąży różni się bardzo od schudnięcia w innym etapie naszego życia? Czy jest to bardzo trudne? Są to pytania, które zapewne trapią niejedną kobietę, która po ciąży ma dodatkowe kilogramy.

Podziel się
Ćwicząca Edyta Herbuś

Na pewno zrzucenie wagi po urodzeniu dziecka jest realnym osiągnięciem. Jak tego dokonać? Podstawową zasadą jest poznanie kilku czynników, które wpływają na organizm. Musimy mieć na uwadze dobro dziecka, więc na tym etapie, nie możemy same stosować, zwłaszcza rygorystycznej diety. Taka dieta będzie uboga w potrzebne składniki mineralne, witaminy - dla samej mamy, jak i dziecka.

Od czego zacząć zrzucanie wagi po ciąży?

Jeśli jest nam źle z dodatkowymi kilogramami, które pozostały po ciąży, warto znaleźć chwilę dla siebie. Trywialne? Powiemy, po co, skoro nie ma na to czasu, bo trzeba się zajmować maluchem. Otóż, trzeba mimo tego się przemóc, po to by rozpocząć proces odchudzania z głową, porzucić chaos i małymi krokami ruszyć naprzód. Nie ma takich celów, których nie można by zrealizować. Ale jednocześnie, nie można tego uczynić bez planu działania. A zatem, na początku warto określić, ile i w jakim czasie chcemy schudnąć. Jeśli nadal karmimy piersią, warto zainwestować w wizytę u lekarza, po to, aby określił nam podstawy dobrze dobranej diety. W zrzucaniu kilogramów niezmiernie istotny jest ruch. Choćby 15-30 minut dziennych ćwiczeń dużo daje. Sporo kobiet, aby zażyć trochę niezbędnego ruchu, wybiera spacery z dziećmi. To zależy przede wszystkim od stanu zdrowia dziecka. Tą kwestię warto skonsultować z lekarzem.

Dlaczego waga po ciąży nie spada?

Często po urodzeniu dziecka waga nie spada. Wydaje nam się to niedorzeczne, bo o ile wzrost wagi w ciąży jest dla nas czymś normalnym, o tyle po urodzeniu dziecka, spadek wagi powinien być również oczywisty. Dlaczego zatem bywa wręcz przeciwnie? Otóż, same popełniamy - często - bardzo nieświadome błędy, które rzutują na naszą wagę, a raczej nadwagę. Błędy, które popełniamy:

Jadamy szybko, rzadko i w dużych porcjach

Z tego powodu, że opiekujemy się dzieckiem, mamy na głowie często sprzątanie czy ugotowanie obiadu, to nie przywiązujemy uwagi do tego, aby zjeść spokojnie, w odpowiednich ilościach i w takich samych odstępach czasu. Są to bardzo ważne kwestie przy rzucaniu wagi. Dlatego mimo obowiązków warto znaleźć czas dla siebie. Lepiej zjeść 5 posiłków lżejszych, co 3 – 4 godziny, niż 3 wielkie posiłki wtedy, gdy mamy na to czas. Trzeba szanować siebie – swój czas i dać temu wyraz.

Dieta jest mało zróżnicowana

Często zgubą dla kobiet jest mało zróżnicowana dieta. W wyniku braku czasu sięgamy po słodycze – aby zjeść coś na szybko. Błąd. Warto stawiać na jedzenie pełnowartościowe. Pamiętajmy o owocach i warzywach, których w diecie nie może zabraknąć.

Brak ćwiczeń

W rozmowach z kobietami, które urodziły, a nie mogą schudnąć, często rozbrzmiewa rozgoryczenie z powodu niespadającej wciąż wagi. Żalą się, że mają dużo ruchu, gdyż są cały czas na nogach, zajmując się dzieckiem, a mimo to nie chudną. W tym tkwi pułapka. Otóż, „bycie” na nogach przez cały dzień nie oznacza tego, że chudniemy. Nie jest to równoznaczne z dostarczaniem dziennej porcji ruchu. Lepiej zadbajmy o 30 minut dla siebie każdego dnia i wykonujmy w tym czasie ćwiczenia. Obecnie, mając do dyspozycji zwłaszcza Internet, nie mamy blokady w dostępie do ćwiczeń. Dużo jest filmików np. na YouTube, z których można skorzystać, patrząc, jak instruktor wykonuje ćwiczenia.

Kilka słów na zakończenie

W aspekcie schudnięcia po ciąży trzeba pamiętać, aby przede wszystkim robić to z głową, mając na uwadze dobro nasze, jak i naszych dzieci. Każde tego typu przedsięwzięcie warto przemyśleć, ustalić program ćwiczeń oraz dietę. Nie robić też na siłę rzeczy, które wzmagają w nas uczucie, iż są ponad nami. Pamiętajmy, że  dobra waga to zwykle dobre samopoczucie. Toteż dlatego warto dbać o ten aspekt naszego życia. Odpowiadając na pytanie czy „chudnięcie po ciąży różni się bardzo od schudnięcia w innym etapie naszego życia?”, odpowiem, że chudnięcie na każdym etapie wymaga motywacji i samozaparcia, ponadto potrzeba znaleźć czas tylko dla siebie. Pamiętajmy, że dodatkowe kilogramy po ciąży można zgubić szybciej, biorąc pod uwagę naszą wielką motywację, jaką może być dla nas nasze małe dzieciątko.

Autor: Karolina Tarabańska