Szukaj

Co powinniśmy wiedzieć o raku prostaty?

Rak prostaty jest najczęściej występującym rodzajem raka wśród mężczyzn. Dlatego też Niemieckie Towarzystwo do Walki z Rakiem powołało do życia duży projekt naukowy mający na celu poznanie najlepszych i najskuteczniejszych metod walki z tą chorobą. W tym artykule postaramy odpowiedzieć na siedem, naszym zdaniem najważniejszych pytań dotyczących tego tematu.

Podziel się
Co powinniśmy wiedzieć o raku prostaty?
Według szacunków naukowców z Instytutu Roberta Kocha corocznie u około 67.600 mężczyzn wykrywa się raka prostaty. Niestety około 3% z nich umiera. Problem stanowi fakt, iż raka prostaty wykrywa się często dopiero wtedy, gdy wytworzy on przerzuty do innych organów w organizmie. Wczesne wykrycie choroby znacznie zmniejsza ryzyko śmierci w jej wyniku, niestety wielu mężczyzn nie posiada jeszcze wystarczającej wiedzy na temat tego schorzenia.

Czym jest rak prostaty?

Prostata jest gruczołem płciowym wielkości kasztana, znajdującym się poniżej pęcherza moczowego. Częściowo odpowiedzialna jest za produkcję spermy. Przyczyny podatności tego gruczołu na komórki rakotwórcze nie są do tej pory szeroko wyjaśnione. Eksperci przypuszczają jedynie, iż przyczyną mogą być uwarunkowania środowiskowe oraz styl odżywiania się. I tak np. naukowcy z Uniwersytetu w Lund odkryli, że ryzyko zachorowania wzrasta aż o 40% w wyniku regularnego spożywania słodkich napojów. Niektórzy jako przyczynę wymieniają także znajdujący się w prostacie testosteron. Nie do przecenienia jest także dziedziczność choroby.

Czy prawdą jest, że rak prostaty dotyka głównie starszych mężczyzn?

Tak jest to prawda. Uczeni podają, iż rak ten atakuje najczęściej mężczyzn po 70 roku życia. Mniej niż 10% pacjentów, u których wykryto raka prostaty nie miało jeszcze przekroczonego 60 roku życia. Dzieje się tak dlatego, iż bolesne symptomy choroby pojawiają się dopiero w określonym jej stadium, mianowicie, kiedy pojawią się przerzuty. Dlatego też zaleca się regularne kontrole u mężczyzn po 50 roku życia.

Jakie symptomy powinny nas zmartwić?

Pierwszą odczuwalną oznaką może być częstsze niż zazwyczaj oddawanie moczu, szczególnie w nocy, strumień jest przy tym o wiele słabszy niż dotychczas. Takie jednak oznaki występują zarówno przy niewielkim przeroście prostaty, jak i przy wystąpieniu złośliwego nowotworu. Choroba przejawia się też przez ogólne problemy zdrowotne, takie jak: niewyjaśniona utrata wagi, osłabienie i niedokrwienie organizmu. Z czasem w oddawanym moczu mogą pojawić się ślady krwi lub nasienia.

Jak leczyć raka prostaty?

Szanse wyzdrowienia przy wczesnym wykryciu choroby według Niemieckiego Towarzystwa ds. Raka w Frankfurcie są duże aż dla 90% mężczyzn. W grę wchodzą cztery sposoby leczenia: chirurgiczne usunięcie prostaty, radioterapia z zewnątrz, brachyterapia, czyli umieszczenia źródła promieniowania w centrum nowotworu oraz aktywna obserwacja z regularnymi kontrolami i wprowadzanie dalszych metod terapii wraz z rozwojem choroby.

Czy pacjentom grozi nietrzymanie moczu i impotencja?

Według badań około 16% mężczyzn po operacji prostaty nadal cierpi na nietrzymanie moczu. Zdarza się tak, gdy podczas zabiegu uszkodzone zostały komórki zwieracza. Zaś aż 70% pacjentów u których przeprowadzono operację prostaty ma problemy z erekcją, 53% zainteresowanych deklaruje mniejsze zainteresowanie współżyciem seksualnym.

Na ile potrzebne są wczesne badania?

Lekarze bardzo stanowczo zalecają regularne kontrole. Szczególnie dotyczy to mężczyzn po 45 roku życia. Medyk może fizyczne wyczuć gruczoł prostaty i określić jego stan, możliwe są także badanie USG oraz pobranie próbek tkanki. To ostatnie może być dla pacjenta najmniej przyjemne, ale nie jest bolesne. Ostatecznie może okazać się, że cierpimy tylko na lekkie zakłócenia w oddawaniu moczu i nie ma to nic wspólnego z rakiem prostaty. Wielu lekarzy oferuje swym pacjentom tzw. test PSA, w którym to krew badana jest pod kontem zawartości charakterystycznych dla prostaty antygenów. Jest to jednak bardzo rzadko stosowane rozwiązanie.

Gdzie można udać się po poradę?

W Niemczech istnieje Towarzystwo ds. Walki z Rakiem, wydaje ono obszerną broszurę, której informuje o zagrożeniach związanych z chorobą. Zawarte są w niej bardzo często opinie znanych i cenionych w Niemczech specjalistów. Pomocy warto szukać także w Internecie.

W jakim kierunku idą nowe badania?

Do 2030 roku prowadzone są badania nad czterema wymienionymi w tym artykule metodami leczenia raka prostaty. Badane są one pod względem skuteczności i efektywności, skutków ubocznych a także wpływu na jakość życia konkretnych pacjentów. Do tej pory nie ma jednoznacznych wyników badań pozwalających stwierdzić, która z przytaczanych metod jest najlepsza. Dlatego też pacjenci muszą zaufać własnej intuicji albo też zdać się na wiedzę i przeczucia terapeutów. Nad badaniami pracuje około 1000 urologów i onkologów w ponad 90 ośrodkach na terenie całych Niemiec. Ich koszty szacuje się na ok. 25 mln euro.

Podsumowując, rak prostaty jest groźny dla mężczyzn tak samo, jak rak piersi dla kobiet. Dlatego bardzo ważne jest wczesne wykrycie choroby, zwiększy to szanse pacjenta na szybki powrót do pełnego zdrowia bez zbędnych powikłań.

Opracował:

Rafał Mikołajczak