Szukaj

Zęby wrażliwe oraz kamień nazębny u dziecka

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest koniecznym warunkiem do posiadania zdrowych zębów. Naukę pielęgnowania zębów należy rozpocząć już od najmłodszych lat. Dzięki temu dziecko jako dorosła osoba będzie uważało higienę jamy ustnej za priorytet. Oto kilka wskazówek jak dbać o zęby nadwrażliwe i z kamieniem nazębnym w przypadku małych dzieci.

Podziel się
Szczotkowanie zębów

Płytka i kamień nazębny

Płytka nazębna powstaje na zębach w wyniku namnażania się bakterii w jamie ustnej. Bakterie te przyczepiają się do szkliwa zębów. Z kolei kamień nazębny powstaje ze związków wapnia, które samodzielnie wiążą się z zębami.

Wewnątrz  kamienia żyje płytka bakteryjna, która z czasem powoduje zakażenie dziąseł i przyczynia się do psucia i wypadania zębów.

Aby zapobiec tworzeniu się płytki nazębnej i kamienia konieczna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. W przypadku kamienia nazębnego konieczne jest również jego regularne usuwanie u stomatologa.

Warto również postarać się, aby od najmłodszych lat wpoić dziecku, by codziennej higienie jamy ustnej prócz mycia zębów, towarzyszyło również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej. Resztki pokarmów, które znajdują się między zębami są główną przyczyną rozwoju bakterii.

Zęby wrażliwe


Nadwrażliwość zębów jest dość powszechnym zjawiskiem. Jej głównym powodem jest odkrycie zębów i nerwów w dziąsłach lub miazdze zęba. Nadwrażliwość zębów objawia się ich silnym bólem przy spożywaniu gorących lub zimnych pokarmów.

Mając wrażliwe zęby bardzo łatwo jest doprowadzić do uszkodzenia zębów lub dziąseł.  Dlatego tak jak w przypadku  kamienia i płytki nazębnej konieczna jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularna kontrola zębów.

Warto również smarować wrażliwe miejsca watą nasączoną olejkiem goździkowym. Zwróć jednak uwagę, by olejku nie było zbyt dużo, gdyż jego nadmiar może spowodować podrażnienie języka. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty należy smarować zęby dwa razy dziennie, do momentu aż odczuje się znieczulenie nerwu.