Szukaj

Pielęgnacja nosa i uszu dziecka

Pielęgnacja ciała dziecka wymaga dużej ostrożności. Czasami dokonując zabiegów higienicznych u maluszka zamiast oczyścić mu nosek czy uszka możemy wyrządzić mu krzywdę. Oto kilka wskazówek jak właściwie pielęgnować uszka i nosek bobaska.

Podziel się
Dziecko w wannie

Pielęgnacja uszu dziecka

Specjaliści zgodnie twierdzą, że do pielęgnacji uszu maluszka nie wolno używać patyczków kosmetycznych. Zaleca się, aby myć małżowinę uszną dziecka przy pomocy myjki lub waty, a nie penetrować kanał słuchowy dziecka przy pomocy patyczka.

Należy pamiętać o tym, że uszko dziecka samoistnie się oczyszcza. Kiedy próbujemy oczyścić  kanał uszny bobasa wciskamy woskowinę uszną do środka ucha, gromadząc ja tam.

Pielęgnacja nosa dziecka


Nosek dziecka jest kolejnym miejscem, które wymaga szczególnych zabiegów higienicznych. Kiedy bobasek ma katar jego potrzeby higieniczne są znacznie bardziej wymagające.

Chcąc oczyścić bobaskowi nosek z wydzieliny unikaj:
  • oczyszczania go wacikami kosmetycznymi
  • oczyszczenia go patyczkami kosmetycznymi
  • wkładania do dziurek w nosie skręconych chusteczek
  • wkładania do noska dziecka własnych palców

Powyższe postępowanie prowadzi tylko do wciskania wydzieliny z nosa w głąb przewodów nosowych.

W przypadku nadmiernego kataru u bobaska warto nadmiar śluzu usuwać przy pomocy gumowej gruszki.

Kiedy wydzielina zaschnie już w nosku bobaska wskazane jest stosowanie kropelek zawierających roztwór soli. Dzięki temu dziecko może swobodniej oddychać i spożywać posiłki. Jeśli stosujesz kropelki do nosa dla bobasa należy stosować się do zaleceń na ulotce, gdyż ich przedawkowanie może doprowadzić do podrażnienia  śluzówki nosa malca.

Nawilżanie powietrza jest również pomocne w udrożnianiu noska bobaska. Również ułożenie bobaska z główka do góry wspomaga proces oddychania dziecka  w czasie kataru.

Podczas kataru wskazane jest również smarowanie okolic noska bobaska wazeliną. Pozwoli to uniknąć pękaniu i zaczerwienianiu skóry dziecka.