Szukaj

Reanimacja niemowlęcia lub małego dziecka

Każdy rodzic posiadający w domu dziecko powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Jest to niemal konieczne, gdyż przy małych dzieciach często dochodzi do różnego rodzaju wypadków. Oto wskazówki, które w razie wypadku pozwolą nam prawidłowo reanimować niemowlę lub małe dziecko.

Podziel się
Dziecko ziewające publicdomainpictures.net

Jak powinna wyglądać prawidłowa reanimacja małego dziecka?


W przypadku braku oddechu u dziecka należy postępować w następujący sposób:

  • Ułóż dziecko na płaskiej powierzchni na plecach. Kolejno należy delikatnie wyprostować szyję dziecka i odciągnąć brodę malucha do tyłu.
  • Przed rozpoczęciem sztucznego oddychania należy upewnić się, że w jamie ustnej dziecka nie znajdują się żadne ciała obce.
  • Kolejno swoimi ustami obejmij jamę ustną i nos dziecka.
  • Wdmuchując powietrze do ust i nosa dziecka obserwuj klatkę piersiową dziecka. Wdmuchuj powietrze tak długo, aż klatka piersiowa dziecka się uniesie. Pamiętaj jednak, by robić to z umiarem i nie wdmuchiwać powietrza ani zbyt mocno ani zbyt słabo.
  • Rozpoczynając sztuczne oddychanie należy wdmuchiwać do ust dziecka 5 oddechów, kolejno zatrzymać sztuczne oddychanie policzyć do trzech i ponownie rozpocząć wdmuchiwanie powietrza (5 oddechów).

Masaż serca


W przypadku braku jakiejkolwiek reakcji ze strony dziecka należy dodatkowo rozpocząć masaż serca. W tym celu należy:

  • Przyłożyć dwa palce do szyi dziecka, w taki sposób by wyczuć tętno dziecka. Jeśli nie jesteś w stanie go wyczuć musisz natychmiast rozpocząć masaż serca.
  • Przyłóż dwa palce, wskazujący i środkowy do mostka dziecka. Uciskaj  dziecko w tym miejscu tak długo, aż wyczujesz wyraźny opór. Uciskanie należy powtórzyć 5 razy.
  • Następnie ponownie sprawdź tętno dziecka i jeśli wciąż jest niewyczuwalne wykonuj naprzemienne sztuczne oddychanie 5 wdechów i uciskanie mostka. Masaż serca i sztuczne oddychanie należy kontynuować do momentu aż dziecko ponownie zacznie oddychać lub przyjedzie karetka.