Szukaj

Bóle brzucha i migrena brzuszna u dziecka

Ból brzucha u niemowląt i dzieci jest dość powszechny. Bardzo kłopotliwe jest jednak zlokalizowanie źródła bólu, bowiem niemowlęta nie są w stanie powiedzieć gdzie ich boli. Wówczas należy obserwować maluszka, który zwykle dotyka bolącego miejsca.

Podziel się
Dziecko ziewające publicdomainpictures.net
Można również próbować samodzielnie zbadać brzuch bobaska. Wato wykorzystać moment gdy maluch przestał płakać i lekko uciskać jego brzuszek. Dziecko z pewnością ponownie zacznie płakać, jeśli uciśniesz bolące miejsce.


Jak zminimalizować ból brzucha u dziecka?


  • Podawaj maluszkowi słabą herbatę z rumianku. Powinna pomóc dziecku uśmierzyć ból.

  • Pomocne w walce z bólem brzucha jest ulżenie maluszka w tak zwanej pozycji kolkowej. Maluszka należy ułożyć na brzuszku na swoim przedramieniu. Nóżki dziecka powinny zwisać po obu stronach twojej ręki, a jego główka spoczywać na twojej dłoni. Trzymając maluszka w taki sposób spaceruj z nim po pokoju. Pozwoli to uspokoić się dziecku i nieco uśmierzyć ból.
  • Masowanie brzuszka dziecka. Brzuch maluszka powinno się masować dłonią złożoną w muszelkę. Jeśli przyczyną bólu są gazy masaż pozwoli je uwolnić i zminimalizować ból wywołany zaparciami.

  • Zastanów się czy ból brzucha u maluszka nie jest spowodowany nietolerancją pokarmową. Dlatego jeśli karmisz piersią postaraj się unikać ostrych przypraw, kofeiny, cebuli i dużej ilości cukru.

Jeśli ból brzucha utrzymuje się u maluszka przez kilka godzin skontaktuj się z lekarzem lub pediatrą, który pomoże ci określić przyczynę bólu brzucha u dziecka.

Migrena brzuszna u dziecka


Migrena brzuszna występująca u dzieci jest najczęściej spowodowana nietolerancja pokarmową lub silnym stresem. 

Migrenę brzuszną u dziecka mogą również wywołać infekcje wirusowe, które wzmagają aktywność węzłów chłonnych. Jeśli więc zaobserwujesz powiększenie węzłów chłonnych na szyi bądź pod pachami twojego malucha możesz przypuszczać, że ma również powiększone węzły chłonne brzucha, odpowiedzialne za wywołanie migreny brzusznej.