Szukaj

Czym się przejawia brak cynku w organizmie?

Cynk w organizmie występuje głównie w mięśniach, skórze, paznokciach, włosach, rogówce i siatkówce oka, a także w organach rozrodczych. Dzięki niemu nasz organizm jest bardziej oporny na różnego rodzaju zakażenia. Niedobór cynku może prowadzić do wystąpienia nadmiernego znużenia, depresji i wielu innych dolegliwości. Całkowity brak cynku prowadzi do śmierci.

Podziel się
Piękna kobieta o długich włosach PR & Marketing

Dzienne spożycie

Przyczyną występowania niedoboru cynku jest spożywanie małej ilości produktów, które obfitują w cynk. Minimalne dzienne spożycie wynosi 5mg, ale lekarza zalecają, by spożywać 15-20mg. Wchłanianie cynku jest kontrolowane przez hormony i zależy od zapotrzebowania organizmu. Jest to jednak pierwiastek bardzo ciężko przyswajalny, a łatwo się wydala razem z moczem, kałem i potem. Dlatego więc, pomimo tego, że w naszym kraju jest wystarczająca ilość cynku w diecie (10-15mg), mogą wystąpić jego niedobory.

Najczęstsze objawy niedoboru:
  • biegunka, utrata apetytu
  • pękająca skóra w kącikach ust
  • suchość oczu
  • zaburzenia smaku i węchu

Łamliwość włosów i paznokci

Niedobór cynku najczęściej powoduje łamliwość włosów i paznokci. Przy większym i długo utrzymującym się niedoborze włosy zaczynają wypadać, stają się suche i tracą swój połysk.  Dlatego tak ważne jest, by w tym czasie poświęcić szczególną uwagę pielęgnacji włosów, prócz zażywania cynku najlepiej zażywać też inne witaminy, które poprawią kondycję naszych włosów i paznokci, oraz zapewnią im dodatkową ochronę. Warto zastosować odżywkę z jedwabiem, który zapobiega rozdwajaniu się końcówek.

Cynk a witamina A

Cynk reguluje gospodarkę witaminy A, więc przy niedoborach cynku gospodarka ta będzie bardzo zaburzona. Jak wiemy, witamina A pełni bardzo ważną funkcję w odbieraniu bodźców wzrokowych w siatkówce oka. Niedobór witaminy A powoduje tzw. „kurzą ślepotę” – stan, kiedy przy słabym oświetleniu pogarsza się ostrość widzenia. Widzimy więc zależność: niedobór cynku prowadzi do złego funkcjonowania gospodarki witaminą A, a to z kolei prowadzi do degradacji błon śluzowych, powierzchni oka, a w ostateczności do „kurzej ślepoty” właśnie. Pamiętajmy, że choroba ta jest nieodwracalna.

Depresja – nie tylko z powodów psychicznych

Niedobór cynku często objawia się również depresją i ogólnym złym samopoczuciem. Jeśli wydawało się nam, że tylko nasz stan psychiczny może prowadzić do tej choroby, to byliśmy w błędzie. Depresja często jest bowiem spowodowana niedoborem różnych witamin, w tym właśnie cynku. Najpierw stajemy się bardziej znużeni, często nie mamy ochoty wykonywać zwykłych czynności, albo wykonujemy je dużo wolniej niż wcześniej. Później stajemy się coraz bardziej zniechęceni, przy niedoborze cynku jesteśmy również bardziej podatni na stres, a więc pogarsza się w końcu ogólna kondycja organizmu, zarówno psychiczna i fizyczna, a to rzeczywiście w najgorszym przypadku może prowadzić do depresji. Oczywiście w wypadku bardzo dużych niedoborów cynku.

Cynk – istotny wpływ na rozwój dziecka

Pamiętajmy, że dziecko samo nie zadba o odpowiedni poziom witamin w swoim organizmie. Dlatego we wczesnych latach jego życia to my jako rodzice ponosimy pełną odpowiedzialność za jego rozwój. Szczególnie ważne jest, byśmy zadbali o to, aby nie doszło do niedoboru cynku, zapewnili odpowiednią dietę obfitą w ten pierwiastek. Niedobór cynku prowadzi bowiem do bardzo poważnych i nieodwracalnych konsekwencji. U dzieci powoduje to gorszy rozwój fizyczny, są niższe niż ich rówieśnicy. Dlatego gdy widzimy, że nasza pociecha rzeczywiście różni się wzrostem od innych dzieci, nie możemy tego bagatelizować – może to być objaw niedoboru cynku. W najgorszym wypadku niedobór prowadzi nawet do karłowatości. U niektórych dzieci z niedoborem cynku zauważyć można nie tylko gorszy rozwój fizyczny, ale także psychiczny. Widzimy więc, jaką niezbędną rolę pełni cynk w rozwoju młodego organizmu.

Jak uchronić się przed niedoborem cynku?

Oczywiście najważniejsze jest, żebyśmy wiedzieli, w jakich potrawach występuje cynk – jest to najprostsza droga, by nie dopuścić do jego niedoboru. Cynk występuje w wątróbce, ostrygach, skorupiakach, mięsie, rybach z puszek, pełnoziarnistym pieczywie, twardych serach, jajkach, nasionach roślin strączkowych, pestkach dyni, chudym mleku, musztardzie ziarnistej. Ciekawostką jest to, że cynk pojawia się również w szampanie. Ważne jest, żebyśmy także wiedzieli, że wchłanianie cynku jest upośledzone przez niektóre składniki pokarmowe. Dlatego przy dużych niedoborach powinniśmy ograniczyć spożywanie potraw, które zawierają duże ilości włókien roślinnych, obfitujących w fosforany (tłuste mleko, drób), chleba gruboziarnistego i niektórych zbóż.

Cynk – minerał piękna

Jak widzimy, cynk jest bardzo ważnym pierwiastkiem, kontrolującym wiele obszarów w naszym organizmie – odpowiada za niektóre obszary w mózgu, wpływa na pamięć, wzrok, procesy trawienne, rozwój u dziecka. Jest więc bezpośrednio skorelowany z naszym zdrowiem, ale nie tylko – nie bez powodu cynk nazywa się czasami minerałem piękna, wpływa bowiem na naszą skórę, włosy i paznokcie, jest jednym z najważniejszych mikroelementów, który sprawia, że kobieta może poczuć się piękną.