Szukaj

Zapalenie tęczówki i twardówki oka

Zapalenie oka u dziecka najczęściej jest związane z zapaleniem tęczówki lub spojówki oka. Przyczyną zapalenia tęczówki lub rogówki oka są różnego rodzaju choroby autoimmunizacyjne czy weneryczne.

Podziel się
Oczy dziecka

Zapalenie tęczówki

Zapaleniu tęczówki  oka najczęściej towarzyszy zaczerwienienie i ból. Co więcej, u dziecka można zaobserwować zaburzenia widzenia. Dziecko może mieć światłowstręt jak również obraz widzenia może ulec zniekształceniu i zamazaniu. Malec może również uskarżać się na ból gałki ocznej.

Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko może cierpieć na zapalenie tęczówki skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem. Nieleczone zapalenie tęczówki może doprowadzić do zbyt dużego wzrostu ciśnienia w oku, czego konsekwencją jest jaskra i uszkodzenie tęczówki. Rezultatem takiego działanie w przyszłości jest pogorszenie wzroku i zwiększenie podatności na rozwój zaćmy.

W przypadku zapalenia tęczówki oka u dziecka zaleca się cogodzinne przepłukiwanie oczu mlekiem lub wkraplaniem roztworu świetlika.  Natomiast jeśli dziecko uskarża się na silny atak bólu oka warto podać mu lek homeopatyczny.

Zapalenie twardówki


Zapalenie twardówki ma mniej poważne konsekwencje niż zapalenie tęczówki. Zapalenie twardówki objawia się zaczerwienieniem białka oka oraz dokuczliwym bólem. Nieleczenie tej dolegliwości może spowodować uszkodzenie siatkówki oka lub nawet jej perforacje. 

Jeżeli zauważysz, że u twojego malucha zapalenie twardówki utrzymuje się przez dłuższy czas warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci podawanie środków leczniczych.

Przyczyną zapalenia tęczówki lub twardówki mogą być również różnego rodzaju alergie pokarmowe lub uczulenie na alergeny, które znajdują się w powietrzu.

Oczy są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie zmysłu wzroku u dziecka. Dlatego tak ważne jest, by dbać o ich prawidłowy rozwój. Większość chorób oczu niesie za sobą poważne konsekwencje dlatego wszelkie dolegliwości związane z okiem powinno się konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub okulistą.