Szukaj

Co robić gdy dziadkowie rozpieszczają swoje wnuki?

Od zawsze panuje przekonanie, że dziadkowie są od rozpieszczania a rodzice od trzymania dyscypliny. Jest to dobry podział pod warunkiem, że ani rodzice ani dziadkowie nie przekraczają wzajemnie swoich granic. Oto kilka rad jak rozmawiać z dziadkami przesadzającymi z rozpieszczaniem swoich wnuków.

Podziel się
Dziadkowie z wnukiem
Im dalej dziadkowie mieszkają tym mają mniejszy wpływ na wychowanie maluszka.  Zupełnie naturalne wydaje się rozpieszczanie wnuków przez dziadków, jednak wszystko powinno przebiegać w granicach zdrowego rozsądku. Należy pozwolić, by dziadkowie rozpieszczali wnuki i traktowali ich jako kogoś wyjątkowego kilka razy do roku, jednak nie wolno dopuścić, by stało się to zwykłą codziennością.

Większy problem dotyczy dziadków, którzy mieszkają w pobliżu waszego domu. Wówczas dziadkowie maja znacznie częstszy kontakt  z tobą i z twoim dzieckiem, a tym samym mają częstszy kontakt z dzieckiem. Bobas będąc pod wpływem rodziców i dziadków otrzymuje sprzeczne sygnały. Jedni wymagają od niego dyscypliny i podporządkowania, a inni go rozpieszczają. W takiej sytuacji maluszek się gubi i nie wie kogo powinien słuchać.

Jeśli dziadkowie zbyt nachalnie wtrącają się w wychowanie waszego dziecka warto przeprowadzić z nimi sumienna rozmowę i uświadomić im, jaki ma to wpływ na waszą rodzinę. Dziadkowie powinni mieć świadomość, że pewne reguły w waszym domu nie powinny być naruszane, gdyż burzą ład i porządek. Dziadkowie niezależnie od tego czy mieszkają blisko czy daleko przebywając ze swoim wnukiem powinni uszanować zasady panujące w twoim domu i starać się je przestrzegać.

Prawa dziadków i rodziców

Rodzice powinni mieć również świadomość, że dziadkowie również mają swoje prawa i przywileje. W związku z tym nie powinni zabraniać się dziadkom obdarowywania wnuków prezentami. Panuje przekonanie, że dziadkowie mogą dawać swoim wnukom prezenty znacznie częściej niż rodzice.

Należy mieć świadomość tego, że dziadkowie są od rozpieszczania swoich wnuków i maja prawo dogadzać im poprzez obdarowywanie prezentami, poświęcanie im czasu czy przez wspólną zabawę. Jednak powinni robić to w taki sposób by nie burzyć porządku panującego w waszym domu.

Rozmawiając z dziadkami na temat rozpieszczania maluszka i przekraczania reguł panujących w twoim domu staraj się by mówić do nich przyjaznym tonem. Będzie to znacznie skuteczniejszy sposób i nie obrazi dziadków. Uświadom dziadkom jak ich zachowanie wpływa na wasze domowe relacje i poproś by starali się przestrzegać zasad panujących między tobą a dzieckiem.