Szukaj

Właściwa higiena jamy ustnej dziecka

Właściwa higiena zębów polega na myciu zębów za pomocą szczoteczki i pasty. Przydatne w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej są także nici dentystyczne, które pomagają w oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych.

Podziel się
Higiena zębów
Utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej polega na usuwaniu płytki nazębnej, która zawiera bakterie. Jest to niewidzialny osad, który powstaje na zębach, i przyczynia się do powstawania próchnicy zębów.

Rodzice od samego początku powinni skupić się na tym, aby nauczyć dziecko porannego i wieczornego czyszczenia zębów. Najlepiej byłoby, gdyby czyściło zęby po każdym posiłku.

Niezbędne akcesoria do mycia zębów:

Pasta do zębów
  • powinna zawierać związki fluoru, które wzmacniają szkliwo zębów
  • pasta powinna być także dopasowana do wieku dziecka
  • powinna być kolorowa i mieć przyjemny smak zachęcając malucha do mycia zębów.

Szczoteczka do zębów

  • powinna być wykonana ze sztucznego włókna
  • 3, 4  latki powinny szczotkować zęby miękką szczoteczką
  • szczoteczka powinna mieć małą główkę
  • mieć zaokrąglone włókna, skupione w luźno ustawionych pęczkach, w dwóch lub trzech rzędach

Nić dentystyczna

  • pozwala usunąć osad z przestrzeni międzyzębowych, gdzie szczoteczka nie dociera.

Nauka mycia zębów

Aby dziecko nauczyło się prawidłowo szczotkować zęby powinno się go uczyć już od najmłodszych lat poszczególnych ruchów,  jakie towarzyszą myciu zębów.

Najważniejsze jest to, aby pokazać dziecku prawidłowe ruchy jakie powinno wykonywać się szczoteczką, w taki sposób aby malec mógł je naśladować.

Dobrym sposobem na nauczenie dziecka szczotkowania zębów jest zabawa w lustrzane odbicie.  Mama z dzieckiem powinni stać naprzeciwko siebie i wykonywać jednocześnie takie same czynności.  Towarzyszące temu zabawne gesty i grymasy zapewnią miłą atmosferę.

Ucząc dziecko mycia zębów nie wolo zapomnieć o czyszczeniu wewnętrznej strony zębów.
Ćwiczenie mycia zębów razem z dzieckiem pozwala na nauczenie się prawidłowej techniki szczotkowania uzębienia.

Aby móc skontrolować, czy dziecko prawidłowo umyło swoje ząbki, można kupić w aptece specjalne kolorowe tabletki, które zabarwiają nieusuniętą z zębów płytkę nazębną na czerwono. W ten sposób można stwierdzić, które zęby zostały wyszczotkowane prawidłowo, a które nie.