Szukaj

Infekcja i higiena dziąseł u dziecka

Infekcje dziąseł są bardzo trudne do wyleczenia, dlatego warto dbać o higienę zębów i dziąseł. Tylko odpowiednia troska o jamę ustną i uzębienia mogą zagwarantować zdrowy i piękny uśmiech u twojego dziecka.

Podziel się
Stomatologia

Jak dbać o prawidłowa higienę jamy ustnej dziecka?

Na powierzchni zębów każdego człowieka w ciągu dnia tworzy się cienka warstwa zwana płytką nazębna. Jest to przeźroczysta warstwa bakterii, która powoli i skutecznie wpływa na niszczeni szkliwa zębów i dziąseł. Dlatego wskazane jest jak najczęstsze mycie zębów w celu jej usunięcia.

Jeśli chcesz aby twoje dziecko regularnie dbało o zęby postaraj się już od najmłodszych lat wpajać dziecku ten nawyk. Postaraj się go nauczyć prawidłowej techniki szczotkowania zębów. Zwróć uwagę by maluch je szczotkował ruchami okrężnymi.

Do szczotkowania zębów trzeba używać pasty lub dwutlenku sodu. Natomiast najlepszym sposobem na utrzymanie prawidłowej higieny dziąseł jest mycie zębów osolona wodą.

Chcąc zadbać o prawidłowa higienę dziąseł i zębów swojego dziecka postaraj się również aby uniknąć podawania dziecku cukru rafinowanego. A po zjedzeniu każdej słodkiej przekąski dziecko maiło możliwość wyszczotkowania zębów. Takie postępowanie znacznie ograniczy rozwój bakterii w jamie ustnej dziecka.

Specjaliści wskazują również by unikać płynów do płukania ust. Gdyż niszczą one zarówno te szkodliwe jak i korzystne dla jamy ustnej bakterie. Wskazują natomiast by jak najczęściej czyścic szczeliny między zębami używając nici dentystycznej lub drewnianych wykałaczek.

Dobrym sposobem na prawidłowe ukrwienie dziąseł dziecka jest żucie surowych warzyw oraz dostarczenie wskazanych ilości witaminy C i innych składników odżywczych, które wpływają na kondycje dziąseł.

Jak leczyć infekcję dziąseł dziecka?


Infekcje dziąseł są bardzo uciążliwe i mało komfortowe. Kieszonki z bakteriami, grzybami oraz innymi wirusami mogą być nie tylko przyczyną infekcji dziąseł ale również przyczynić się do wystąpienia dolegliwości w całym organizmie dziecka.

Aby nie doprowadzić do powstania infekcji dziąseł u dziecka konieczne jest przestrzeganie higieny jamy ustnej oraz regularne kontrole stomatologiczne.

W leczeniu infekcji dziąseł dobrym sposobem okazuje się stosowanie pasty do zębów, której składnikami są mirra, goździki, cynamon i propolis.

Leczenie infekcji dziąseł przyśpiesza również przyjmowanie odpowiednich dawek witaminy C, cynku i magnezu.