Szukaj

Płaskostopie oraz stopa końsko-szpotowata u dziecka

Stopa jest niezwykłym organem. Stopy używamy przez cały dzień, stoimy na nich, wpychamy w ciasne skarpety lub w źle dopasowane buty. Co więcej, są one podatne na różnego rodzaju deformacje i zniekształcenia, takie jak płaskostopie czy stopa końsko-szpotowata.

Podziel się
Dziecięce stopy

Płaskostopie u dziecka

Płaskostopie charakteryzuje się tym, iż wewnętrzna część podbicia stopy zamiast mieć kształt łuku przylega do podłoża. Obecnie nie ma określonego stopnia wygięcia stopy, które można by było określić jako prawidłowe.

Płaskostopie może powodować u dziecka ból stopy oraz dolegliwości w innych częściach ciała, zwłaszcza w okolicy kończyn dolnych i krzyża. Co więcej, dziecko może uskarżać się na ból w czasie chodzenia i biegania, a sposób w jaki się porusza może wydawać się niezgrabny.

Leczenie płaskostopia nie jest koniecznością chyba, że dziecko ma problemy z poruszaniem się lub uskarża się na stały uciążliwy ból.

Główną formą leczenia płaskostopia jest noszenie przez dziecko obuwia korekcyjnego, które posiada specjalną wkładkę z uwypukleniem. Warto również zwrócić się do lekarza, by zalecił twojemu maluszkowi specjalne ćwiczenia korekcyjne.

Stopa końsko-szpotowata


Stopa końsko-szpotowata jest wrodzonym schorzeniem, które objawia się tym, że jedna lub dwie stopy są skręcone do wewnątrz i w dół. Istnieją również przypadki, że stopy dziecka są skręcone w przeciwnym kierunku.

W przypadku tego schorzenia konieczna jest konsultacja z chirurgiem ortopedą. Warto również poprosić lekarza, by nauczył cię technik masażu, które pozwolą skorygować schorzenie. W czasie wykonywania masażu zaleca się stosowanie maści z arniki.

W niektórych przypadkach, aby wyeliminować deformację konieczne jest noszenie przez dziecko szyn korekcyjnych. Jednak nie zawsze jest to wystarczające, czasami konieczna jest operacja.