Szukaj

Leworęczność u dziecka

Obecnie znaczna cześć populacji jest prawo ręczną. Jednak od 5% -10% ludzi jest leworęcznych. Jeśli twoje dziecko należy do mniejszej grupy nie powinno cię to martwić. Istnieje kilka powodów, dla których nie powinnaś na siłę przyuczać dziecka do bycia prawo a nie leworęcznym.

Podziel się
Części ciała

Dlaczego dziecko jest leworęczne?

Leworęczność jest kwestią natury, nie ma podłoża genetycznego ani nie jest kwestia przyuczenia. W związku z tym zachęcanie malca do używania prawej zamiast lewej dłoni może spowodować tylko więcej kłopotów niż pożytku.

Czy dziecko jest lewo czy prawo ręczne okazuje się dopiero gdy maluch skończy 3 latka. We wczesnym dzieciństwie dzieci używają dwóch dłoni, dopiero potem zdają sobie sprawę, że jedna z rączek jest bardziej przydatna.

Zdarzają się również, przypadki kiedy maluch okazuje się oburęczny i tak samo sprawnie posługuje się prawą jak lewą ręką.

Najczęściej, kiedy rodzice chcą przyuczyć dziecko do posługiwania się prawą a nie lewa ręką dochodzi do poważnych problemów związanych z kaligrafia.

We wczesnym dzieciństwie trudno jest określić lateralizacje dziecka. Jednak można zaobserwować pewne symptomy przyglądając się dziecku w czasie wykonywani różnych czynności.
Wówczas maluch bardziej dominującej rączki używa do ryzowania, malowania, jedzenia  czy rzucania piłeczki.

Opinie o leworęczności

W przeszłości krążyło wiele negatywnych opinii o leworęczności dzieci. Obecnie nie powinno być to powodem do zmartwień. Badania pokazują, że osoby leworęczne zazwyczaj lepiej radzą sobie w niektórych dziedzinach życia. Zwłaszcza maja większe predyspozycje do do uprawiani sztuki, sportu czy architektury.

Jedynym minusem leworęczności u dzieci jest zwiększona podatność na urazy, gdyż świat jest bardziej dostosowany do ludzi praworęcznych. W związku z tym jeśli twój bobas okaże się leworęczny zadbaj o to by wyposażyć go w nożyczki, przedmioty geometryczne, kubki, meble dostosowane do osób leworęcznych.