Szukaj

Jak zachęcić dziecko do czytania

Obecnie w dobie telewizji ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek. Istnieje wiele więcej alternatywnych form spędzania czasu. Jak więc zachęcić maluszka do nauki czytania i lektury książek. Oto kilka pomocnych wskazówek.

Podziel się
Babcia i wnuk czytają książki
Pamiętaj, że chcąc nauczyć dziecko zamiłowania do książek powinnaś oswajać bobasa z widokiem książki i czytania już od najmłodszych lat. W związku z tym nie musisz czekać, że twoje dziecko pozna alfabet i nauczy się czytać. Zacznij już od dziś oswajać malca z czytaniem.

Jak nauczyć dziecka zmiłowania do czytania?


Chcąc zachęcić maluszka do czytania książek pamiętaj by:


  • Dokonywać selekcji wybierając książkę
Chcąc zachęcić maluszka do czytania książek wybieraj dla niego te z dużą ilością ilustracji  z łatwym i krótkim tekstem. Najlepsze do samodzielnego czytania książkę przez dzieci są te których kartki są wykonane z tektury

  • Być wytrwałą w czytaniu książki
Większość dzieci w czasie czytania nie jest w stanie skupić się tylko i wyłącznie na czynności czytania. Pamiętaj jednak by się nie poddawać i mimo wszystko czytać malcowi książeczkę. Zaleca się by czytać dziecku przynajmniej raz dziennie o stałej porze. Pamiętaj by nie zmuszać dziecka do uważnego czytania, gdyż może to wywołać zniechęcenie u dziecka.

  • Być twórczą w czytaniu
Pamiętaj, że czytając książeczkę dziecku nie musisz dokładnie odwzorowywać słów autora. Jeżeli natomiast sam
tekst nie interesuje zbytnio dziecka możesz go pominąć i skupić się na ilustracjach.

  • Oddziaływać na dziecko
Czytając dziecku bajkę staraj się by ono również brało w tym aktywny udział. Kiedy maluch nie umie jeszcze czytać angażuj go w czytanie poprzez pokazywanie przedmiotów czy postaci na obrazkach.

  • Czytając być pełną ekspresji
Pamiętaj by czytając dziecku wyrażać emocje. Dziecko szybko znudzi się monotonnym czytaniem. Ekspresyjne czytanie budzi w maluszku ciekawość i zachęca do czytania.

  • Powtarzać przeczytany tekst
Małe dzieci nie nudzi czytanie w kółko tych samych bajek. Czytanie tej samej bajki maluszkowi sprawia ogromną przyjemność, a tym samym maluszek uczy się pojedynczych fraz.

  • Czytać zwięźle
Pamiętaj by książeczki, które czytasz dziecku były stosunkowo krótkie. Zbyt długa bajka może szybko znudzić maluszka. Pamiętaj, że jeśli zachodzi potrzeba powinnaś skończyć czytanie, a nie zmuszać dziecka do słuchania.

  • Dawać dobry przykład
Pamiętaj, że dla dziecka jesteś autorytetem. Jeśli zauważy, że ty czytasz książki będzie chciało naśladować twoje zachowanie. W związku z tym staraj się codziennie wygospodarować odrobinę czasu na czytanie. Postaraj się również ograniczyć czas spędzany przed telewizorem. Badania wykazały, że rodziny które spędzają mniej czasu przed telewizorem więcej czytają.