Szukaj

Gry video dla dziecka

Gry video niemalże od początku negatywnie odbierane są przez starsze pokolenie, co uzasadniane jest ich negatywnym wpływem na niektóre dzieci. Zwłaszcza, gdy mowa jest o grach brutalnych. Jednak nie zawsze gra musi być zła.

Podziel się
Dziecko grające na playstation Fot. Quinn Norton, lic. CC BY 2.0 / Wikimedia Commons

W dzisiejszych czasach praktycznie każde dziecko gra w gry video. Czy to na komputerze czy to na innym nośniku – nieważne. Przychodzi moment, kiedy samo nalega na kupno urządzenia, na którym  będzie mogło spędzać kilka bądź kilkanaście godzin w miesiącu. W dzisiejszych czasach to normalne zjawisko. Wielu rodziców boi się tego momentu. Jest to spowodowane troską o zdrowie emocjonalne pociechy oraz jego prawidłowy rozwój, który może zostać zakłócony zbyt długim przesiadywaniem przed ekranem komputera czy telewizora. Wszystko leży jednak w rękach rodziców, gdyż odpowiednie ich podejście może nie tylko wyeliminować możliwość uzależnienia się dziecka od gier, ale przy okazji wpłynąć pozytywnie na ich rozwój przez odpowiedni dobór treści rozrywki elektronicznej.

Jakie gry wybrać dla dziecka?

Wybór jest ogromny. Dostęp do gier jest prosty. A to może powodować zakłopotanie i trudności w odpowiednim doborze gry. Na początek warto zapoznać się ze stronami internetowymi, które zajmują się recenzjami gier, przy okazji informując do jakiej grupy docelowej dany gatunek jest przeznaczony. Dzięki temu rodzic nie tylko sprawdzi czy jego dziecko może grać w tego typu produkcję, ale przy okazji dowie się, jaką fabułę ma gra. Czy jest brutalna, na czym polega i od jakiego wieku można w nią grać.

Z pośród kategorii gier, do których możemy zaliczyć np.: sportowe czy strategiczne, powstał również dział gier dla dzieci. Typowo dla najmłodszych. Są to gry najczęściej logiczne lub zręcznościowe. W tego typu grach dzieci mają przeróżne zadania. Zaczynając od tych najprostszych, które polegają na dopasowywaniu różnych elementów, czyli najczęściej popularnych puzzli, a kończąc na kolorowankach czy zręcznościówkach. Tego typu rozrywka korzystnie wpływa na najmłodszych. Dziecko oswaja się z współczesną technologią, dobrze się bawi i przy okazji rozwija. W grach zręcznościowych zazwyczaj fabuła podobna jest do starych, dobrych bajek Disneya. Czyli zawarte są w nich ważne aspekty jak przyjaźń, rodzina czy pomoc potrzebującym a całość niejednokrotnie owiana jest również szczyptą dobrego humoru.

Tego typu rozrywka, która dobierana jest pod okiem rodzica, nie wytwarza żadnych szkód u dziecka. Dziecko, prędzej czy później samo poprosiłoby o możliwość zakupienia gier komputerowych. Wiąże się to z tym, że w dzisiejszych czasach jest to rozpowszechnione a praktycznie w każdym domu znajduje się urządzenie elektroniczne, umożliwiające taką formę rozrywki.

Podstawowe zasady grania w gry video

Dziecko nie powinno traktować grania w gry jako formę nagrody. To najpopularniejszy błąd. Podobnie jest przy słodyczach, gdy rodzice często powtarzają „jak będziesz grzeczny to kupię ci batona”. Działa to również w drugą stronę czyli jako formę kary. Gdy dziecko poczuje, że granie gry jest nagrodą, czymś trudno dostępnym o co musi się starać bądź jest to zakazane, to jego chęć wzrośnie. Gry powinny stanowić jedynie element rozrywki, gdy dziecko jest zmęczone i potrzebuje odpocząć emocjonalnie. Powinny być czymś naturalnym, co nie jest tak do końca bardzo potrzebne, a po co można sięgać w chwilach wolnych. Mali ludzie nie powinni spędzać również więcej niż godzina czy 1,5 godziny dziennie. Należy pamiętać, że są rzeczy ważniejsze niż gry. Takie jak zadania ze szkoły, kontakt z bliskimi czy zabawa na podwórku. Gry powinny stanowić dodatkowy element, po który sięga się, gdy nie ma już nic ciekawszego do zrobienia.