Szukaj

Wyprysk, czyli zapalenie skóry u dziecka

Wyprysk, inaczej zwany egzemą jest stosunkowo skomplikowanym schorzeniem, które występuje u dzieci. Skóra dziecka jest odzwierciedleniem jego stanu emocjonalnego oraz pełni funkcję bariery ochronnej, dlatego należy o nią szczególnie dbać.

Podziel się
Biegnące dziecko publicdomainpictures.net

Wyprysk u dzieci


Egzema są to nieregularne zmiany skórne. Niektóre z nich są bardzo suche, łuskowate. Niekiedy wykwitom na skórze towarzyszy również zaczerwienienie, obrzęk i popękana sucha skóra. Miejsca, gdzie pojawiają się zmiany skórne mogą swędzieć dlatego na skutek drapania przedostaje się do nich brud. W konsekwencji może dojść do powstania stanu zapalnego skóry lub ropienia.

Obecnie nie jest znana przyczyna postania wyprysku. W przypadku, gdy na skórze powstają podrażnienia przypominające wyprysk, a znamy ich przyczynę, wówczas mamy do czynienia z zapaleniem skóry.

 

Wyprysk u dzieci jest to sucha zmiana na skórze, zaczerwienienie z którego bardzo często wydziela się przeźroczysty płyn. Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka podobna zmianę skórna najprawdopodobniej twój maluch cierpi na wyprysk atopowy.

 

Jak leczyć wyprysk u dzieci?

 

  • Wyprysk u dzieci powinien być leczony całościowo. W związku z czym, jeśli to możliwe nie powinien być zwalczany.

 

  • W przypadku ostrej postaci wyprysku konieczne jest zastosowanie leczenia steroidowego. Jednak należy używać ich z rozwagą i tylko w szczególnych wypadkach.

 

  • Jeśli chcesz zmniejszyć u swojego dziecka uczucie swędzenia przemyj jego skórę roztworem dwuwęglowodanu sodu.

 

  • W przypadku wyprysku suchego można zastosować maść z nagietka lub pokrzywy. Skuteczne są również kremy z witamina E czy czysta wazelina.

 

  • Sprawdź czy w przypadku twojego dziecka wyprysk skóry nie jest spowodowany nietolerancją pokarmową lub alergią. W tym celu zwróć się do lekarza o wykonanie testów alergicznych.