Szukaj

Problemy z zasypianiem u dzieci

Wraz z wiekiem dzieci mają coraz mniejszą potrzebę snu. Zamiast dwóch drzemek w ciągu dnia śpią tylko raz i to najczęściej po południu. Taka sytuacja ma swoje plusy i minusy. Jak nauczyć maluszka regularnych godzin snu, tak by nie maiło to wpływu na  porę jego wieczornego snu. Oto kilka wskazówek.

Podziel się
Dziecko w łóżku

Kiedy dziecko zasypia późnym popołudniem najczęściej przesypia porę, która przypada na spożywanie ciepłej kolacji. Co więcej dziecko śpiąc po południu ma dodatkowe problemy z wieczornym zasypianiem. Konsekwencja tego jest fakt, że rodzice mają wieczorem niewiele czasu dla siebie.

Jak nauczyć dziecko zasypiania o określonej porze?


  • Kiedy twój bobas zasypia tylko po południu
Postaraj się, by czas drzemki przypadł na wczesne godziny i nie kolidował z czasem wieczornego spania. W tym celu postaraj się by malec zasypiał wczesnym popołudniem. Porę snu dziecka przyśpiesz ponownie po paru dniach. Pamiętaj również, by ograniczyć czas popołudniowej drzemki do dwóch,  dzięki temu unikniesz wieczornych kłopotów z zasypianiem.

  • Gdy dwie drzemki w ciągu dnia to za dużo
Dla dzieci w drugim roku życia wystarczająca jest jedna drzemka w ciągu dnia. Dlatego postaraj się zrezygnować z usypaniem dziecka przed południem, próbując codziennie opóźniać porę drzemki, aż do momentu gdy przypadnie ona na wczesne popołudnie

  • Gdy jedna drzemka w ciągu dnia to za dużo
Niektóre dzieci nie potrzebują tak dużo snu jak jego rówieśnicy. Dlatego zdarza się, że bobaski mogą bawić się cały dzień bez odpoczynku. W takim przypadku maluszka należy ułożyć do snu już koło 19.00 lub 19.30

  • Gdy dziecko budzi się zbyt późno
Kiedy twój maluch budzi się zbyt późno postaraj się by jego drzemki był krótsze o 15 minut. W tym celu budź go wcześniej, dzięki czemu nie będziesz opóźniać nocnej pory snu dziecka.

  • Większość dzieci potrzebuje snu w ciągu dnia
Początkowo dziecko może mieć problemy z zaśnięciem o konkretnej porze. Jedynie konsekwentne układanie maluszka do snu o określonej porze może spowodować, że bobas w końcu się podda i zacznie regularnie sypiać. Nie martw się jeśli twój maluszek nie zapadnie w twardy sen. Jednak chwila wytchnienia i spokoju pozwolą mu odprężyć się i odpocząć po dniu pełnym wrażeń.