Szukaj

Problemy budowy narządów płciowych u chłopca

Do najczęstszych problemów związanych z budową narządów płciowych u chłopców zalicza się niezstąpienie jądra oraz zwężenie cewki moczowej. Czym objawiają się te dolegliwości i czy są szkodliwe dla dziecka? Oto kilka cennych informacji.

Podziel się
Chłopiec z bańką mydlaną

Niezstąpienie jądra( wnętrostwo)

Niezstąpienie jądra jest to stan, w którym jedno z jąder nie zstąpiło do moszny. Tego rodzaju dolegliwość występuje u przedwcześnie urodzonych chłopców, jednak zdarzają się takie przypadki również wśród dzieci urodzonych o czasie.

Obecnie przyczyna niezstąpienie jądra do moszny nie jest dokładnie znana. Uważa się, że odpowiedzialność za taki stan rzeczy spada na względy hormonalne lub blokadę fizyczną.

Niezstąpienie jąder objawia się tym, że najczęściej jedno jądro jest tylko wyczuwalne w moszny.  W większości przypadków brakuje prawego jądra, które najczęściej znajduje się w kanale pachwinowym, który prowadzi do moszny lub jamie brzusznej czy bezpośrednio nad moszna. Zdarzają się również przypadki, że jara w ogóle nie ma.

Leczenie niezstąpienia jadra z reguły jest podejmowane u dziecka , które skończyło pierwszy rok życia. Najczęściej polega na podawaniu dziecku zastrzyków z gonadotropiny dwa lub trzy razy w tygodniu przez okres trzech tygodni.

Jeśli to nie pomaga konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.

Zwężenie cewki moczowej

Zwężenie cewki moczowej powoduje trudności w  przepływaniu moczu. To schorzenie jest charakterystyczne dla wszystkich chłopców lecz najczęściej występuje u tych obrzezanych.

Najczęściej przyczyną zwężenia cewki moczowej jest podrażnienie koniuszka prącia, co prowadzi do powstania blizny. Powstała blizna powoduje zmniejszenie otworu i problemy z oddawaniem moczu.

Zwężenie cewki moczowej usuwa się przy pomocy niewielkiego zabiegu chirurgicznego, który pomaga w skorygowaniu wady.

Aby zapobiec zwężeniu cewki moczowej należy unikać noszenia szorstkiej bielizny oraz używania ostrych środków piorących. Zbyt długie przebywanie w mokrej pieluszce lub ubraniu może również wpłynąć na podrażnienie cewki moczowej i doprowadzać do bliznowacenia.