Szukaj

Trudności dziecka w nauce

Obecnie coraz więcej dzieci ma problemy w nauce. Kłopoty w nauce wynikają z wielu przyczyn, co więcej mogą pojawić się również w różnym wieku. Szczególnie narażone są dzieci posiadające trudności w mówieniu oraz te, które maja trudności ze słuchem.

Podziel się
Kobieta

Problemy w nauce - przyczyny

Za problemy w nauce u maluszka mogą być również odpowiedzialne wszelkiego rodzaju upośledzenia umysłowe u dziecka  lub autyzm. Właściwe diagnozowanie przyczyn trudności w nauce u dziecka jest podstawą do podjęcia odpowiednich kroków.

Jeśli nie ma konkretnych przyczyn, które mogą być odpowiedzialne za trudności w nauce można uznać, że za przyczynę trudności w nauce są odpowiedzialne takie schorzenia jak dysleksja, zaburzenia koncentracji uwagi czy nieprawidłowe odżywianie. Aby poznać dokładną przyczynę należy poddać dziecko badaniom specjalistycznym, które potwierdza lub wykluczą twoje podejrzenia.

W przypadku trudności w nauce u dziecka niezwykle ważna jest współpraca rodziców z nauczycielem. Wspólnymi siłami są w stanie pomóc dziecku w minimalizowaniu i kompensowaniu trudności w nauce. Im wcześniej dziecko zacznie pracować nad trudnościami tym większe prawdopodobieństwo, że je pokona.

Rodzice nie powinni oceniać własnych dzieci pod względem ich trudności w nauce. Jeśli rodzice dziecka mają jakiekolwiek podejrzenia co do przyczyn trudności w nauce swojej pociechy powinni skorzystać z pomocy psychologa, a nie działać na własną rękę.

Dieta dziecka a trudności w nauce

Nieprawidłowo skomponowana dieta,wszelkiego rodzaju niedobory witaminowe  i niedostateczna ilość aminokwasów mogą znacznie obniżyć zdolność uczenia się dziecka.

Prawidłowe odżywianie dziecka wpływa na jego zdolność uczenia się. Dlatego postaraj się, by podawać mu posiłki, które są bogate w witaminy oraz pierwiastki. Jeśli nie jesteś w stanie stwierdzić, czy posiłki, które podajesz maluszkowi są odpowiednio zbilansowane zwróć się o pomoc do dietetyka, który udzieli ci przydatnych wskazówek.

Trudności w nauce u dzieci wynikają z różnych przyczyn. Ważne jest, by jak najszybciej zdiagnozować przyczynę niepowodzeń w nauce i podjąć odpowiednie kroki. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że niepowodzenia szkolne wynikające z trudności w nauce wpływają na obniżenie poczucia wartości dziecka, izolują go od rówieśników i powodują wycofanie z grupy rówieśniczej. Dlatego niezwykle ważne jest jak najszybsze podjęcie kroków mających na celu poprawę wyników w nauce. Uchroni to dziecko nie tylko przed trudnościami w nauce ale również pozytywnie wpłynie na jego psychikę.