Szukaj

Obcinanie paznokci i pielęgnacja noska niemowlaka

Ciało dziecka jest bardzo maleńkie w związku z tym wielu rodzicom sprawia trudność pielęgnowanie paznokci dziecka czy jego noska. Oto kilka cennych wskazówek, które podpowiedzą wam w jaki sposób obcinać niemowlakowi paznokcie i pielęgnować jego nosek.

Podziel się
Dziadek z wnukiem publicdomainpictures.net

Jak obcinać paznokcie niemowlakowi


Obcinanie paznokci u niemowląt dla młodych rodziców jest bardzo trudnym zadaniem. Paluszki maluszka są bardzo maleńkie w związku z tym wielu z nas obawia się, że obcinając dziecku paznokcie można wyrządzić dziecku krzywdę.

Paznokcie niemowlaka rosną bardzo szybko, dlatego bardzo często trzeba je obcinać. Paznokcie malucha są wyjątkowo miękkie, co stanowi dodatkową trudność przy ich obcinaniu.

Przy obcinaniu paznokci dziecka warto poprosić o pomoc inną osobę. Wówczas jedna osoba może trzymać dziecko na kolanach i zajmować jego uwagę, natomiast druga w tym czasie może zająć się obcinaniem paznokci.

Do obcinania paznokci dziecka warto używać nożyczek przeznaczonych dla dzieci. Mają one zaokrąglone końcówki, dzięki czemu mamy pewność, że w razie nieprzewidzianego ruchu nie ukłują malucha. Dla niektórych wygodniejsze są obcążki do obcinanie paznokci dziecka. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że można nimi prócz paznokcia chwycić skórę dziecka i w ten sposób wyrządzić mu krzywdę.

Jeśli niechcący, w czasie obcinania paznokci zranisz dziecko, w miejsce rany przyłóż sterylny gazik. Trzymaj nim krwawiące miejsce tak długo aż krwawienie ustanie.

Jak pielęgnować nosek niemowlaka


Jeśli chodzi o pielęgnację noska dziecka zazwyczaj nie ma z tym większego problemu, gdyż wnętrze nosa zazwyczaj oczyszcza się samoistnie. Sytuacja ulega zmianie w momencie gdy maluch ma katar. Wówczas z nozdrzy wydostaje się wydzielina. W takiej sytuacji należy wytrzeć nos malucha z zewnątrz. Co więcej, należy wystrzegać się wkładania przedmiotów czy palców do nosa dziecka w celu oczyszczenia jego wnętrza.

Takie postępowanie może jedynie spowodować wepchnięcie wydzieliny do nosa, lub zniszczyć błony śluzowe w nosie malucha. Kiedy uważasz, że bobas ma zatkany nos do jego oczyszczenia użyj gumowej gruszki. W ten sposób oczyścisz nos dziecka nie wyrządzając mu przy tym krzywdy.