Szukaj

Ostre i przewlekłe bóle kości oraz złamania i pęknięcia kości u dziecka

Prawidłowa budowa kości jest niezwykle ważna dla prawidłowego wzrostu dziecka. W związku z tym już od najmłodszych lat należy zwracać uwagę, by podawać dziecku pokarmy, które są bogate w wapń magnez i cynk. Dzieci bardzo często cierpią z powodu bólu kości oraz są znacznie bardziej podatne na różnego rodzaju złamania.

Podziel się
Dziecko ze złamaną ręką

Ostre i przewlekłe bóle kości u dziecka


Niemal każde dziecko cierpi z powodu bólu kości. Głównie ich przyczyną jest tak zwany wzrost kości. W momencie gdy dziecko rośnie dochodzi są naciągania ścięgien i wiązadeł. Są to dolegliwości, które występują przez jakiś czas u dziecka. Jeśli jednak trwają one stosunkowo długo i dziecko często uskarża się na bóle stawów warto skonsultować tę sytuację  z lekarzem, specjalistą.


W niektórych przypadkach zdarza się, że za nadmierny ból kości u dzieci odpowiedzialne są niedobory żywieniowe. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem, który pozwoli wykluczyć tę przyczynę bólu u dziecka lub zaleci odpowiednią dietę, która pozwoli uzupełnić niedobory żywieniowe.

Odwodnienie organizmu dziecka również może wzmagać bóle kości u dzieci. Dlatego postaraj się zaobserwować czy twój bobas wypija wystarczającą ilość płynów.


Aby uśmierzyć ból wzrostowy kości u dzieci warto delikatnie nagrzewać i masować bolące miejsce. Skuteczne jest także podawanie herbaty rumiankowej.

Złamania i pęknięcia kości u dzieci


Małe dzieci są bardzo aktywne w związku z tym podczas zabawy niejednokrotnie dochodzi do różnego rodzaju złamań lub pęknięć kości.  W przypadku złamania lub pęknięcia kości dzieci bardzo szybko się goją i zrastają. Jednak gojenie się kości może opóźnić nadmierna ruchliwość malucha.

Szczególnie niebezpieczne są złamania w okolicy sfer wzrostu kości. Tego rodzaju złamania wymagają leczenia pod okiem ortopedy.