Szukaj

Objawy zapalenia zatok przynosowych u dzieci

Zapalenie zatok przynosowych, czyli powietrznych przestrzeni w kościach czaszki wokół nosa, mogą wywołać te same wirusy, które wywołują przeziębienie, a także bakterie odpowiedzialne za infekcje górnych dróg oddechowych i ucha środkowego.

Podziel się
Twarz kobiety Fot. Tyler McCombs / sxc.hu
Bakterie i wirusy odpowiedzialne za zapalenie zatok przynosowych rozprzestrzeniają się drogą kropelkową poprzez obecne w powietrzu cząstki wydzieliny z nosa i gardła osoby zakażonej. Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych jest jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego dotyczącą 15–20% tej populacji rocznie.

Rodzaje zapalenia zatok

Możemy wyróżnić 3 rodzaje zapalenia zatok ze względu na przebieg kliniczny:

1. Ostre zapalenie zatok - jako wynik infekcji wirusowej i bakteryjnej, w przebiegu której dochodzi do zajęcia zatok, objawy utrzymują się poniżej 3 tygodni, a po wyleczeniu błona śluzowa zatok wraca do stanu prawidłowego.

2. Nawracające zapalenie zatok - co najmniej 4 epizody w trakcie roku, przeplatane przynajmniej 8 tygodniowymi okresami prawidłowego stanu błony śluzowej. Jednak nawet przy tak nawracającym charakterze, nie dochodzi do przewlekłych zmian błony śluzowej.

3. Przewlekłe zapalenia zatok przynosowych - to stan, kiedy objawy zapalenia zatok utrzymują się powyżej 6 tygodni, lub w ciągu roku wystąpiły więcej, niż 4 epizody ostrego zapalenia zatok (i trwały powyżej 10 dni) oraz towarzyszą im zmiany błony śluzowej, najczęściej widoczne w badaniu tomografii komputerowej.

Do każdego typu może przypisać różne objawy, tak wiec ostre zapalenie zatok charakteryzuje się upośledzeniem drożności nosa, wyciekiem z nosa (każdy rodzaj wydzieliny) oraz dziennym kaszlem nasilającym się w nocy powyżej 10 dni bez tendencji do poprawy, a także ponownym nasileniem objawów po wstępnej poprawie po 5 dniach trwania choroby (z gorączką lub bez), w przypadku nawracającego zapalenia jak samo nazwa mówi: objawy powtarzają się, natomiast co do przewlekłego zapalenia to towarzyszą mu: zatkanie i wyciek wydzieliny z nosa – przedni oraz tylny (spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła), ból/rozpieranie okolicy twarzy oraz upośledzenie węchu nieprzerwanie przez okres dłuższy niż 12 tygodni. Dolegliwości te z reguły nie są bardzo nasilone.

Infekcja wirusowa ustępuje zwykle w ciągu 10-14 dni. Rzadkimi postaciami zapalenia zatok są te przebiegające z gorączką powyżej 38˚C, bólami głowy i obrzękiem wokół oczu. W przewlekłym zapaleniu zatok: kaszel, katar i nieprzyjemnie pachnący oddech utrzymują się przez ponad miesiąc. Ostre zakażenie wirusowe ustępuje samoistnie w ciągu 10-14 dni. W przypadku infekcji bakteryjnej podanie antybiotyków prowadzi do poprawy po kilku dniach, ale na całkowite wyleczenie potrzeba nieraz paru tygodni.

Rozpoznanie zapalenia zatok przynosowych dokonuje się na podstawie dokładnie zebranego wywiadu na temat czasu trwania objawów, umiejscowienia bólu i charakteru wydzieliny, co pozwala odróżnić zakażenie wirusowe od bakteryjnego, a także wykluczyć inne przyczyny np. alergie. Pomocne bywają także zdjęcia rtg lub inne badania zatok przynosowych.

Leczenie

Leczenie zależy od typu zapalenia jakie ma dziecko. W przypadku choroby przeziębieniowej, można je leczyć na własną rękę w domu podając mu leki przeciwgorączkowe, miejscowe do nosa, gardła oraz podawać dużą ilość płynów. Jeśli objawy nie mają tendencji do zmniejszania się to rozwija się wówczas choroba o ciężkim przebiegu i niezwłocznie należy udać się z malcem do lekarza. Przy dolegliwościach przewlekłych również konieczna jest ocena lekarska, obejmująca konsultację laryngologiczną, często alergologiczną, a niekiedy także diagnostykę w kierunku zaburzeń odporności.


Autor:

Julia Skonieczna