Szukaj

Pęknięcie błony bębenkowej u dziecka

Perforacja błony bębenkowej u dziecka czyli jej pęknięcie najczęściej wywołana jest infekcją lub urazem ucha środkowego u dziecka. Jest to bardzo bolesne dla dziecka i może przyczynić się do wystąpienia poważnych problemów ze słuchem.

Podziel się
Dziecko pijące jogurt

Zakażenie ucha środkowego powoduje wzrost ciśnienia skierowanego na zewnątrz. Jest to bardzo bolesne, dopiero w momencie pęknięcia błony ból ustępuje. Kiedy dojdzie do jej pęknięcia pojawia się wydzielina z niewielką ilością krwi.

Jeśli zaobserwuje się u dziecka wyżej wymienione objawy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W większości przypadków błona bębenkowa zazwyczaj sam się goi, natomiast poważniejsze pęknięcia wymagają leczenia chirurgicznego.

Przyczyny pęknięcia błony bębenkowej

Przyczyną perforacji błony bębenkowej u dziecka może być zakażenie ucha środkowego i towarzyszące mu wysokie ciśnienie.

Do pęknięcia błony bębenkowej błony bębenkowej może doprowadzić również infekcja. Wówczas konieczna jest kuracja antybiotykowa, gdyż metody naturalne i homeopatyczne mogą okazać się niewystarczające.

Pęknięcie błony bębenkowej może być również spowodowane przez głośny wybuch lub uderzenie w ucho otwartą dłonią.

W zależności od przyczyn pęknięcia błony bębenkowej u dziecka może nastąpić pogorszenie słuchu. Na skutki urazu ma także wpływ wielkość pęknięcia błony bębenkowej i uszkodzenie kosteczek słuchowych.