Szukaj

Wizyty kontrolne starszego dziecka u pediatry

Każda wizyta kontrolna niezależnie od wieku dziecka przebiega według jednego schematu. Lekarz dokonuje wtedy oceny dziecka, badając jego wzrost, ciężar i rozwój oraz ustala kalendarz szczepień. Badań kontrolnych dziecka nie powinno się zaniedbywać, gdyż dzięki systematycznemu badaniu naszej pociechy  możemy wcześniej zdiagnozować zaburzenia , które jeszcze nie zdążyły  doprowadzić do klinicznie rozwiniętej choroby.

Podziel się
Dziecko ze złamaną ręką

Osłuchiwanie płuc i serca

  • Płuca
Lekarz za pomocą stetoskopu osłuchuje płuca dziecka , sprawdzając ich prawidłowa pracę. Badanie osłuchowe płuc pozwala na wykrycie wrodzonych lub nabytych nieprawidłowości w obrębie klatki piersiowej.

  • Serce
Pediatra badając serce dziecka wsłuchuje się w rytm jego pracy. Jeśli zauważy coś niepokojącego w pracy serca dziecka powinien skierować na dodatkowe badania, takie jak EKG, czy echokardiografię.

Badanie ucha

Podczas wizyty u pediatry ważne jest skontrolowanie zewnętrznego przewodu  słuchowego  i błony bębenkowej. Lekarz tego badania dokonuje za pomocą stetoskopu. U dzieci zapalenie uszu występuje bardzo często, dlatego ważne jest wczesne jego rozpoznanie i skuteczne leczenie.

Przed badaniem uszu dziecka ważne jest, aby lekarz pokazał dziecku przyrządy, którymi lekarz będzie się posługiwał podczas badania dziecka. Krótkie objaśnienie sposobu badania pozwoli na zlikwidowanie strachu malucha przed badaniem.

Kontrolowanie odruchów

Kontrolowanie odruchów pozwala na ocenie prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Lekarz najczęściej u dziecka sprawdza odruch rzepkowy. Lekarz uderza młoteczkiem lekarskim w ścięgno mięśnia czworogłowego uda poniżej rzepki, wywołując w ten sposób wyprost nogi w stawie kolanowym.

Ciśnienie tętnicze

Ciśnienie tętnicze to nacisk, jaki wywiera krew pompowana przez serce na ściany tętnic. Ciśnienie podczas skurczu jest wyższe, a w czasie rozkurczu niższe. Wartość ciśnienia zmienia się wraz z wiekiem dziecka.