Szukaj

Mycie włosów dziecka - wskazówki

Większość dzieci wręcz nie znosi mycia włosów. Maluszki obawiają się, że woda dostanie się do ich oczu, bądź szampon spowoduje nieprzyjemne szczypanie. Jak więc zachęcić malca do mycia włosów. Może poniższe wskazówki okażą się przydatne.

Podziel się
Kąpiel dziecka w wannie

Jak zachęcić dziecko do mycia włosów?

Jeśli chcesz zachęcić swoje dziecko do mycia włosów postaraj się, by:
  • Ścinać włosy dziecka krótko
Im krótsze włosy ma dziecko tym mniej czasu potrzeba na ich wymycie. Dodatkowo dziecko z długimi włosami  ma trudności z rozczesaniem włosów po ich umyciu. Warto się więc zastanowić czy tobie i dziecku nie byłoby wygodniej, gdyby włosy malca były krótsze.

  • Używać delikatnych środków
łagodne i delikatne szampony są wskazane do mycia włosów dziecka. Dzięki temu kiedy szampon zostanie się do oczu malca nie będzie aż tak mocno szczypał.

  • Zapobiegać supłaniu się włosów
Włosy dziecka są tak delikatne, że mają tendencje do plątania się. Dlatego przez zmoczeniem włosów dziecka poczesz je. Co więcej po umyciu postaraj się je delikatnie wytrzeć, by zapobiec ponownemu splataniu.

  • Przygotować wszystko przed kąpielą
Kapiąc maluszka postaraj się, by wszystko było gotowe. Pozwoli to na szybkie i sprawne umycie włosów dziecka. Postaraj się, by ta czynność się nie przedłużała, gdyż może to zniechęcić maluszka do dalszego mycia.

  • Chronić oczy
uważaj by do oczu dziecka nie dostał się szampon.  Nawet najbardziej delikatny szampon może wywołać łzawienie. Pomocne może okazać się osłanianie oczu maluszka specjalnymi kapeluszami. Google lub maska pływacka także mogą okazać się przydatna.

  • Spłukukać uważnie włosy
Najlepszym sposobem na spłukanie włosów dziecka jest używanie prysznicu. Jeśli jest to niemożliwe możesz  spłukiwać mu włoski przy pomocy konewki-zabawki.

  • Pozwól dziecku obserwować
Dobrym sposobem na mycie głowy dziecku jest stworzenie takich warunków, by bobas mógł obserwować całą czynność w lustrze. Zapewni to bobasowi rozrywkę i frajdę z obserwowania całej sytuacji.

  • Nie przesadzaj
wystarczy tylko raz w tygodniu myć włoski dziecka. Nie jest to konieczne, by myć włosy dziecka codziennie. Kiedy są upały lub gdy włosy dziecka są stosunkowo tłuste można to robić częściej.