Szukaj

Wszawica u dziecka

Wszawica charakteryzuje się inwazją wszy głowowej we włosach dziecka. Jest to pasożyt, którego głównym źródłem pożywienia jest niewielka ilość krwi, którą szkodnik czerpie z głowy. Co więcej wszy rozmnażają się składając gnidy we włosach żywiciela. Jak się ich pozbyć? Oto kilka rad.

Podziel się
Dziewczynki
Wsza głowowa potrafi zagnieździć się praktycznie w każdej owłosionej głowie. Nie ma znaczenia czy są to włosy czyste, brudne, krótkie czy długie.

Najbardziej narażone na wszawicę są dzieci, które przebywają w większych skupiskach. W związku z tym maluszki uczęszczające do żłobka, przedszkola, czy szkoły mają zwiększone prawdopodobieństwo zainfekowania wszą głowową.

Objawy wszawicy u dziecka

Do najbardziej charakterystycznych objawów  wszawicy zalicza się;
  • nadmierne drapanie się po głowie
  • ślady drapania za uszami lub na linii włosów
  • ślady drapania na czole i szyi
  • obecność gnid lub wszy na skórze głowy

Leczenie wszawicy

Najbardziej skuteczne w leczeniu wszawicy jest stosowanie środków przeciwko wszom zaleconaym przez lekarza lub farmaceutę.

Myjąc dziecku włosy szamponem staraj się robić to w taki sposób by środki chemiczne stosowane przeciwko wszom nie maiły kontaktu z ciałem dziecka.

Kiedy kuracja preparatami przeciwko wszom dobiegnie końca należy wszystkie wszy i gnidyu pozostałe we włosach dziecka usunąć. W tym celu  niezbędne okazuje się wyczesywanie gęstym grzebieniem wszystkich gnid oraz ich pustych otoczek. Usuwanie gnid można sobie ułatwić stosując specjalny krem.

Jak zapobiegać nawrotowi wszawicy?

Aby uniknąć inwazji lub nawrotowi wszawicy należy:
  • unikać pożyczania  szczotek, grzebieni, kapeluszy, pościeli
  • zniszczyć gnidy, które mogą znajdować się w pościeli, ubraniach lub ręcznikach, piorąc je w wodzie o minimalnej temperaturze 55CPrzedmioty, których nie da się wyprać należy wyczyścić na sucho lub włożyć do szczelnie zamkniętej torby minimum na 2 tygodnie
  • wszystkie meble tapicerowane począwszy do tych w domu skończywszy na siedzeniach w samochodzie powinny być dokładnie odkurzone
  • wszystkie grzebienie i szczotki znajdujące się w domu powinny zostać zdezynfekowane

Jeśli twoje dziecko było zakażone wszawicą należy dokładnie sprawdzać głowę pozostałych członków rodziny w okresie minimum 2 tygodnie od ostatniego zabiegu odwszawiającego u dziecka, gdyż cały cykl rozmnażania wszy trwa 2 tygodnie.