Szukaj

Guzek w piersi w czasie karmienia

Większość kobiet jest przerażona, gdy podczas samodzielnego badania piersi wyczują w niej jakieś zgrubienie. Jednak nie każdy guzek jest jednoznaczny z nowotworem. Zwłaszcza u kobiet karmiących piersią bardzo często dochodzi do powstania guzków lub zgrubień w piersiach. Guzki w piersiach u kobiet karmiących dziecko w naturalny sposób najczęściej powstają na skutek zaczopowania kanalika mlecznego w piersi kobiety.

Podziel się
Karmienie piersią Fot. Natalia Groń
Wówczas miejsce, gdzie postał czop i jest uniemożliwione prawidłowe przepływanie mleka powstaje zgrubienie. Co więcej, to miejsce jest szczególnie wrażliwe na dotyk i bardzo zaczerwienione.

Jeśli karmisz i  zaobserwujesz u siebie tego rodzaju guzek, zgrubienie nie lekceważ tego. Pomimo tego, że  nie jest to poważna dolegliwość, niewyleczona może być przyczyną zapalenia gruczołu sutkowego u kobiety. Aby wyleczyć dolegliwość i pozbyć się zgrubienia spowodowanego zatkaniem kanalika mlecznego najbardziej skutecznym sposobem leczenia jest utrzymanie wypływu pokarmu. W tym celu postaraj się, by:

  • Porządnie opróżniać  pierś z guzkiem. W tym celu podawaj ją dziecku jako pierwszą i zachęcaj malucha by ssał ją jak najdłużej. Jeśli jednak po karmieniu wciąż czujesz, że w piersi jest mleko odciągnij resztę pokarmu ręcznie lub przy użyciu odciągacza.

  • Uważaj by nie uciskać zatkanego kanalika mlecznego. Dlatego sprawdź czy biustonosz bądź ubrania nie są zbyt obcisłe lub ciasne.

  • Podczas karmienie ułóż dziecko w taki sposób, by jego policzki w czasie ssania masowały miejsce gdzie znajduje się zatkany kanalik. Dzięki temu zaczopowany kanalik w piersi zostanie opróżniony z mleka.

  • Przed karmieniem zafunduj swojej piersi ciepły okład. Dzięki temu ułatwisz przepływanie mleka przez zatkany kanalik w piersi.


Pomimo starań i zachowania wszelkich środków ostrożności bardzo często dochodzi do infekcji. W związku z tym, jeśli zaobserwujesz, że pierś zamiast stawać się mniej bolesna, boli coraz bardziej i jest zaczerwieniona  skontaktuj się z lekarzem, gdyż zapewne doszło do infekcji.