Szukaj

Czy samotność matki może przyczyną niedowagi dziecka?

American Journal Human Biology opublikował raport, który pokazuje, że w miejscach, w których kobiety przewyższają liczebnie mężczyn rodzą się dzieci z niedowagą.

Podziel się
Noworodek leżący w szpitalu Fot. Peter Griffin / publicdomainpictures.net
Naukowcy z Uniwersytetu w Michigen, na czele z profesorem Danielem Krugerem udokumentowali odsetek dzieci, które urodziły się przedwcześnie. Naukowcy odnotowali, że przynajmniej 37 kobiet w ciąży rodziło dzieci z niską wagą urodzeniową. Analizowali również: stosunek mężczyzn do kobiet pomiędzy 18 a 64 rokiem życia, liczbę kobiet, które samotnie wychowują dzieci z tzw. „normalnymi” rodzinami, porównywali również status społeczno – ekonomiczny i inne czynniki. W blisko ponad 450 miejscach znaleźli związek pomiędzy niedowagą dzieci, a obszarami, w których kobiet jest więcej niż mężczyzn. Istnieją oczywiście medyczne wyjaśnienia niedowagi, np. palenie papierosów w czasie ciąży czy niedostateczna opieka prenatalna.

Hipotrofia – niska waga dziecka

Noworodek, który waży mniej niż 2500 g nazywany jest hipotrofikiem. Przyczyny powstawania hipotrofii są znane. Najczęstszymi powodami choroby są zaburzenia pracy łożyska, np. częściowe odklejenie lub przedwczesne starzenie się. Hipotrofia płodu może pojawić się także przy chorobach mamy, wśród których należy wymienić: nadciśnienie, niedokrwistość, cukrzycę, choroby serca, nerek. Palenie tytoniu czy samo wdychanie przez nią dymu tytoniowego są przyczynami niedowagi dziecka.

Picie alkoholu, nawet niewielkich ilości lekkich trunków, ale wypijanych często może zaburzyć rozwój płodu. Najczęstszymi winowajcami hipotrofii są wirusy cytomegalii, grypy, ospy wietrznej oraz pierwotniaki, które wywołują toksoplazmozę. Dziecko może jednak odrabiać stracone kilogramy poprzez odpowiedni styl życia matki, poprzez odpowiednie żywienie, unikanie infekcji i stymulowanie rozwoju dziecka. Sytuacja jest dużo gorsza, gdy przyczyną niedowagi są wady wrodzone dziecka, np. układu pokarmowego czy serca.

Związek niedowagi dziecka z otoczeniem matki

Kruger uważa, że niską masę urodzeniową dziecka trzeba rozpatrywać w kontekście otoczenia matki – tego,  co ona „posiada”. Jeżeli kobieta jest samotną matką i nie ma wsparcia ze strony swojego partnera musi stawić czoła trudnym sytuacjom, jest zmuszona dzielić swoją energię na kilka obowiązków. Jednak nie mamy nieskończonej wytrzymałości. Ludzie podejmują różne decyzje, ale muszą iść również na kompromisy dla dobra dziecka.

Podejmowane decyzje mogą mieć daleko idące konsekwencje. Dzieci, które rodzą się z niedowagą w późniejszym życiu mogą mieć problemy ze zdrowiem, włączając w to chorobę serca, cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi. Jeżeli kobieta ma wsparcie ze strony byłego partnera (jeśli w ogóle ma jakieś wsparcie) wtedy może poświęcić więcej czasu dla siebie.

Kruger wierzy, że kobiety zostały obdarowane pewnym podświadomym system regulacji, który ewoluował w ciągu tysięcy lat. System ten istniał już w okresie, w którym urodzenie dziecka było dużo bardziej ryzykowne. Był to okres łowiecko – myśliwskich społeczności, w których dzieci umierały zanim osiągnęły dojrzałość.

Kiedy kobieta otrzymuje wsparcie ze strony mężczyzny (czy to materialne czy społeczne) warunki stają się dla niej bardziej korzystne, dlatego kobieta może mniej angażować się w wychowanie dzieci, które urodziła zaoszczędzając energię dla  dzieci, które urodzą się w przyszłości.

Być może ewolucja zapewniła kobietom wrodzoną zdolność do wyczuwania, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i dokonywaniu kompromisów, ale „nie można umieścić wszystkich jajek do jednego koszyka”. Wniosek Krugera jest następujący: samotność kobiety, bez żadnego emocjonalnego wsparcia może być przyczyną tego, że dziecko urodzi się z niską wagą. Kobieta musi mieć poczucie sensu, tego, że ktoś się nią opiekuje. Musi mieć koło siebie mężczyznę, który będzie jej pomagał i dzielił się z nią jej ciężarem.

Opracował:

Albert Bąk