Szukaj

Nadmierne łzawienie, podwójne widzenie i podbite oko u dziecka

Łzy są wytwarzane przez gruczoły łzowe i wydostają się na zewnątrz przez mały otwór w kąciku oka, który prowadzi do jamy nosowej. Jeśli dochodzi do zatkania tego przewodu u dzieci można zaobserwować nadmierne łzawienie. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Oto kilka cennych rad.

Podziel się
Oczy dziecka

Nadmierne łzawienie u dziecka

Wiele dzieci przychodzi na świat z zatkanym przewodem łzowym. W niektórych przypadkach odblokowanie przewodu łzowego możliwe jest tylko w czasie zabiegu chirurgicznego. Często zdarza się, że przyczyną blokady przewodu są wszelkiego rodzaju infekcje oka oraz ciała obce.

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną zatkania przewodu mogą być infekcje i zakażenia oczu jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Co więcej jeśli leczenie, które zaleci lekarz rodzinny okaże się nieskuteczne, wówczas warto skonsultować się z okulistą.

W niektórych przypadkach możliwe jest odetkanie przewodu stosując masaż w okolicy oczu, tuż przy nosie.

Podbite oko u dziecka

Podbite oko u maluszka jest związane z bólem gałki ocznej i podrażnieniem jej okolic. Skora wokół  oczu dziecka jest bardzo delikatna, w związku z tym bardzo łatwo ją uszkodzić i jest szczególnie podatna na robienie się siniaków. Przyczyną powstawania siników pod oczami u małych dzieci może być każdy uraz głowy lub twarzy.

Jeśli twoje dziecko doznało jakiegokolwiek urazu głowy i uskarża się na ból gałki ocznej  skontaktuj się z lekarzem, który pomoże określić przyczynę bólu i ją zlikwidować.

Aby zminimalizować wielkość sinika i zmniejszyć natężenie jego barwy warto okładać go surowym mięsem. Jest to stary zwyczaj jednak skuteczny. Natomiast obrzęk, który powstaje na skutek urazu oka zazwyczaj szybciej ustępuje, gdy przyłoży się do niego  lód. 

Podwójne widzenie u dziecka

U niemowląt ciężko jest rozpoznać podwójne widzenie. Małe dzieci nie potrafią werbalnie określić co im dolega. Oznaką świadczącą o podwójnym widzeniu może być wpadanie na meble czy niemożność chwytania przedmiotów przez dziecko. Jeśli zaobserwujesz u maluszka jakieś niepokojące objawy wówczas skontaktuj się z okulistą.