Szukaj

Jak dbać o higienę prącia u dziecka?

Higiena prącia jest niezwykle ważna. Większość młodych matek musi nauczyć się w jaki sposób dbać o higienę prąca dziecka. Oto kilka cennych wskazówek, które warto znać pielęgnując miejsca intymne chłopców.

Podziel się
Chłopczyk
Po przyjściu na świat chłopca jego napletek przylega do żołędzi. Wraz z rozwojem dziecka  dochodzi do rozdziela się napletka od żołędzi. Wówczas z powierzchni każdej warstwy zostają usunięte komórki,które są z kolei są zastępowane nowymi. Stare komórki gromadzą się w postaci białej, gęstej wydzieliny, która jest usuwana przez otwór w napletku.


Zazwyczaj około 2 roku życia procesy te ustają, gdyż doszło już do całkowitego odseparowania się napletka od żołędzi. Czasami jednak zdarza się, że oddzielenie napletek od żołędzi następuje dopiero około 5-10 roku życia dziecka.

Higiena prąciaAby dbać o higienę prącia obecnie nie stosuje się żadnych szczególnych zabiegów higienicznych. Wskazane jest, by genitalia chłopców myć używając wody z mydłem. Jest to najlepszy a zarazem najprostszy sposób dbania o higienę.


Niektórzy rodzice podejmują próby ściągania napletka i czyszczenia go przy pomocy wacika. Nie jest to wskazane, gdyż w konsekwencji może to doprowadzić do uszkodzenia lub spowodować infekcję. W momencie gdy napletek jest już całkowicie oddzielony można go od czasu do czasu odciągnąć. Kiedy dziecko dorośnie pamiętaj, by wyjaśnić mu że warto ściągać napletek i myć członek.