Szukaj

Napoje izotoniczne dla sportowców

Podczas uprawiania sportów, nie traci się tylko zbędnych kilogramów, tłuszczu czyli zapasu glukozy w organizmie. Traci się również wiele składników odżywczych i witamin, które wraz z potem wydalane są przez organizm.

Podziel się
Kobieta pijąca wodę

Pot to nie tylko woda, a raczej słona substancja zawierająca witaminy i składniki mineralne z naszego organizmu. W pocie znajdują się takie składniki jak jony potasowe, sodowe, chlorkowe, wapniowe czy magnezowe. Składniki te, biorą udział w wielu ważnych procesach fizjologicznych w organizmie. Oznacza to, że odgrywają istotną rolę. Z tego powodu, duża utrata wody i elektroitów może być bardzo groźna. Po pierwsze, objawiać może się spadkiem wydolności fizycznej oraz znużeniem. To z kolei może prowadzić do osłabienia, a nawet zasłabnięcia i utraty świadomości.

Woda mineralna nie zalecana podczas dużego wysiłku

Co ciekawe, wielu trenerów sportowych nie zaleca picia wysoko mineralizowanych wód. Wręcz przeciwnie, doświadczeni sportowcy przestrzegają wręcz przed piciem takiej wody podczas zawodów czy konkursów, które wymagają licznych pokładów energii. Woda wysoko zmineralizowana powoduje kolkę oraz uczucie „bulgotania” w żołądku, a w dodatku nie uzupełnia wartościowych substancji w organizmie. To właśnie z tego powodu, naukowcy postanowili przygotować specjalną wodę, która zawiera odpowiednie składniki, przeznaczone dla osób wykonujących duży wysiłek fizyczny.

Napoje izotoniczne z myślą o sportowcach

Płyny i wszystkie pokarmy organizm wchłania przede wszystkim w jelicie cienkim a częściowo również w grubym. To dużo znaczy przy uzupełnianiu płynów i składników podczas wysiłku, ponieważ dzięki temu, naczynia krwionośne, które dosyć mocno oplatają jelito, mogą szybko pozyskiwać zawartość płynu izotonicznego.

Cały proces pozyskiwania minerałów polega na zasadzie przenikania składników przez półprzepuszczalną błonę komórkową. Dzięki temu, powstaje ciśnienie, które wypycha składniki odżywcze z jelit do krwi i rozprowadza je po całym organizmie. Przenikanie substancji odżywczych może dziać się jeszcze szybciej, jeżeli ciśnienie krwi w organizmie jest wyrównwane. Wtedy transport składników następuje błyskawicznie.

Kiedy pić napoje izotoniczne?

Napoje izotoniczne są szczególnie zalecane podczas długotrwałego i intensywnego wysiłku fizycznego. Na co dzień, podczas gdy nie występuje wysiłek, napoje te nie są zalecane, gdyż chwieją równowagą energetyczną organizmie. Płyny izotoniczne zawierają odpowiednią kombinację składników mineralnych, które podczas wysiłku są odpowiednio przyjmowane przez organizm. Ich ważną rolą jest utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy w organizmie a jak wiadomo, glukoza jest źródłem energii dla sportowców. Reasumując wszystkie informacje, napoje izotoniczne dodają energii sportowcom oraz opóźniają pojawienie się uczucia zmęczenia.

Wielu producentów, dodaje również do napojów witaminy, zwłaszcza te z grupy B, które odpowiedzialne są za uwalnianie energii w organizmie. Napoje izotoniczne na pewno warto pić w gorączce, w tropikach, przy dużej wilgotności powietrza, w każdej sytuacji, gdy się obficie pocimy i grozi nam odwodnienie.