Szukaj

Zapotrzebowane energetyczne dla sportowców

Każdy sportowiec potrzebuje odpowiedniej ilości energii po to, by w pełni sił móc ćwiczyć. Dlatego istotnym elementem w każdym sporcie jest dieta. Odpowiednia pozwala uzyskać więcej sił i energii na ćwiczenia, unikając w ten sposób wielu niepożądanych powikłań takich jak kolka, zakwasy czy nawet wymioty.

Podziel się
Kobieta pijąca wodę z butelki

Zapotrzebowanie energetyczne dla sportowca różni się w zależności od czynników takich jak:

  • masa ciała,
  • intensywność treningów,
  • długość i częstotliwość,
  • dyscyplina,
  • proces wzrastania,

Najistotniejszym elementem w planowaniu treningów jest również planowanie jadłospisu, który wprowadzi do organizmu równowagę pomiędzy energią przyjmowaną a wydatkowaną. Utrzymanie tej równowagi czy też bilansu jest bardzo istotne. To jeden z warunków odpowiedniego treningu i rozwoju fizycznego. Wprowadzenie chaosu, czyli braku regularności w diecie i samych ćwiczeniach, może przynieść skutki odwrotne do tych zamierzonych. Nieprawidłowa dieta lub dieta uboga w odpowiednie składniki energetyczne może doprowadzić do wycieńczenia organizmu. Brak regularności może zakończyć się efektem jojo. Najprostszym sposobem, który gwarantuje kontrolowanie swojej wagi jest ważenie się na czczo każdego poranka.

Składniki energetyczne dla sportowców

Węglowodany

To najistotniejszy składnik diety. Węglowodany są podstawowymi źródłami energii dla organizmu, czyli w tym przypadku dla pracujących podczas treningu mięśni. Większość sportowców najczęściej narażona jest na brak właśnie tych składników, co w efekcie przyczynić się może do spadku wydolności i wcześniejszego zmęczenia. Podstawową zasadą diety sportowca jest zaspokojenie potrzeb organizmu ludzkiego przez białko i tłuszcz. Reszta potrzeb uzupełniana jest właśnie węglowodanami. Węglowodany i białka „współpracują” ze sobą w organizmie. To właśnie po dostarczeniu tego składnika, białka mogą poddać się prawidłowym przemianom.

Glukoza to czynnik związany z metabolizmem węglowodanów w organizmie. Te składniki są źródłem energii dla wielu organów w ciele ludzkim takich jak wątroba, serce, mózg, nerki, jelita czy rdzeń nerwowy. Dlatego właśnie węglowodany są tak bardzo istotnym elementem diety każdego sportowca.

Tłuszcze

Ludzki organizm może dziennie pobierać nawet 7000 kcal. Same węglowodany nie są w stanie dostarczyć takich zasobów energetycznych. Dlatego tłuszcze stanowią najbardziej istotny element diety sportowca, dlaczego? Dlatego, że 1g tłuszczu jest w stanie dostarczyć organizmowi prawie 9 kcal. Jednak samo zapotrzebowanie na tłuszcz jest różne. Wszystko zależne jest od:

  • wieku,
  • płci,
  • aktywności fizycznej,
  • stanu fizjologicznego organizmu,

Prawidłowa dieta kluczem do sukcesu

Kolejnym istotnym elementem diety sportowca są składniki budulcowe. Zaliczają się do nich głównie białka, które dostarczają organizmowi nowych składników służących do syntezy. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do dietetyka, który pozwoli dobrać odpowiedni jadłospis, który dostarczać będzie wymaganej ilości energetycznej organizmowi. Tak jak zostało to już wspomniane, wszystko zależy od rodzaju sportu, wagi czy wieku danej osoby. Każdy sportowiec, który podchodzi do tego co robi profesjonalnie, doskonale zna wagę odpowiedniej diety.