Witamina A w diecie seniora
Po 60. roku życia zmienia się zapotrzebowanie kaloryczne na dane składniki odżywcze, a seniorzy mają coraz mniejszy apetyt. Po posiłku borykają się z problemami trawiennymi i często dochodzi do obciążenia układu pokarmowego. Zatem jakie składniki wprowadzić do diety osób starszych, aby mogli się oni cieszyć dobrym stanem zdrowia, a jednocześnie wyśmienitym smakiem potraw przyrządzonych w domowym zaciszu?
Zmiany zachodzące w organizmie seniora
Wraz z upływem czasu zmienia się funkcjonowanie organizmu seniora, które coraz bardziej szwankuje i zmaga się z różnymi zaburzeniami. W wyniku małej aktywności fizycznej, maleje zapotrzebowanie na energię, a zmniejszone wydzielanie śliny i soków trawiennych prowadzi do nieprawidłowego trawienia. Osoby starsze tracą apetyt, a coraz częściej zmagają się z bólem brzucha, wzdęciami, zgagą oraz zaparciami. Konsumpcja posiłków jest utrudniona z powodu braków w uzębieniu, co z reguły bywa niekomfortowe dla seniora. Oprócz pogorszenia wzroku, zmaga się on także z nieprawidłowo działającym zmysłem słuchu. Bardzo często okazuje się, że jego dieta bogata jest w ciężkie produkty, takie jak smalec, ziemniaki, słoninę, śmietanę. Jest to ogromny błąd i często jego wynikiem są dolegliwości układu pokarmowego.
Witamina A ważnym elementem diety seniora
Witamina A jest jedną z podstawowych, które powinny znaleźć się w diecie seniora. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu krążenia oraz na odporność organizmu, szczególnie w przypadku osób starszych. Zaobserwować również można, i to dosłownie, poprawę wzroku. Witamina A jest dostarczana za pomocą karotenów oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Działa przeciwutleniająco i chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Jakie są jeszcze jej pozytywne działania? Mianowicie, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tkanki nabłonkowej, co przyczynia się do utrzymania idealnej cery. Należy jednak pamiętać, iż jej nadmiar powoduje często ból głowy, osłabienie mięśni, brak apetytu, przesuszenie skóry i błon śluzowych. Jakie są źródła witaminy A?
Zobacz również:
Pochodzenia zwierzęcego:
- tran,
- wątroba,
- pełnotłuste mleko,
- masło,
- śmietana,
- sery,
- żółtka jaj.
Karotenoidy:
- marchew,
- pomidor,
- papryka,
- dynia,
- morele,
- brzoskwinie.
Zasady zdrowego żywienia
W diecie seniora ważną rolę odgrywają również inne, cenne minerały. Sprawdź jakie noszą nazwy i co jest ich źródłem.
- kwas foliowy: szpinak, brokuły, szczaw,
- magnez: pestki dyni, otręby pszenne, kakao, migdały, soja, biała fasola, płatki owsiane, orzechy laskowe, groch, banany,
- lecytyna: żółtka jaj, pełnoziarnista pszenica, soja, wątroba.
W przypadku zmiany nawyków żywieniowych u osób starszych, należy pamiętać, aby ilość posiłków wynosiła minimalnie cztery, a odstępy czasowe między nimi były regularne. U seniora objętość spożywanego pokarmu powinna być mniejsza, a jego „szata graficzna” jak najbardziej urozmaicona. Istotnym elementem jest przyjmowanie płynów w ilości – minimalnie ośmiu szklanek dziennie. Nie sposób zapomnieć o owocach i warzywach, które są nieodłącznymi produktami każdej diety, nie tylko tej dla seniora. Eliminacja potraw smażonych na głębokim tłuszczu przyniesie wiele korzystnych zmian w organizmie i przyczyni się do lepszego trawienia. Zamiast tego, warto gotować na parze, dusić pokarmy lub po prostu piec bez użycia smalcu, oleju czy margaryny. Ograniczenie soli i ostrych przypraw będzie dodatkowym atutem w ułożonej diecie osoby starszej. Pamiętajmy, że racjonalne odżywianie i zdrowe nawyki mogą okazać się kluczem do dłuższego życia w gronie najbliższych!
Autor:Paulina Klimek