Szukaj

Lekkostrawna dieta seniora

Osoby w starszym wieku często nie przywiązują należytej wagi do jakości spożywanych produktów i przygotowywanych potraw. Niestety działa to niekorzystnie na ich zdrowie. Jak więc powinien odżywiać się senior, by nie szkodzić swojemu zdrowiu? Z pomocą przychodzi dieta lekkostrawna.

Podziel się
Starsza kobieta Fot. Normaldude\'s / sxc.hu

Cechy diety

Dieta lekkostrawna charakteryzuje się tym, że nie obciąża niepotrzebnie naszych jelit i żołądka. Dzieje się to za sprawą wyeliminowania z jadłospisu produktów zawierających dużą ilość błonnika i tłuszczu, które niekorzystnie działają na nasze organy trawienne. Ważnym elementem jest także wyłączenie z naszego menu potraw smażonych i mocno przyprawionych. W zamian za to należy zaprzyjaźnić się z posiłkami przygotowywanymi na parze, duszonymi, gotowanymi na wodzie lub pieczonymi w folii bez zbędnej ilości tłuszczu. W diecie tej liczenie kalorii nie jest tak istotne, najważniejszy jest sposób przygotowywania dań, które tak naprawdę nie są skomplikowane i zazwyczaj niewiele różnią się od tych, do których się przyzwyczailiśmy. Przy diecie lekkostrawnej ważne jest, by posiłki spożywać w małych ilościach, ale dość często i przede wszystkim regularnie.

Korzyści lekkostrawnego jedzenia

Odżywianie się według zasad diety lekkostrawnej to idealne rozwiązanie dla osób mających problemy ze zdrowiem. U osób starszych często występują kłopoty z trawieniem, nadkwasowość czy też wrzody. Proponowana dieta poprzez wyeliminowanie zbędnych tłuszczów oraz produkty bogate w błonnik i witaminy skutecznie pomaga radzić sobie z tymi problemami. Oprócz tego wzmacnia ona nasz organizm dzięki czemu łatwiej radzi on sobie także z innymi chorobami. Potrawy proponowane w tej diecie pomogą nam zrzucić zbędne kilogramy, co z pewnością poprawi nasze samopoczucie. Zasady diety są łatwe w opanowaniu i nie wymagają od nas ogromu wiedzy dietetycznej, a jedynie dobrej woli, chęci i systematyczności. Pozytywne skutki, które dostrzeżemy podczas jej stosowania na pewno zmotywują nas do pozostania przy takich nawykach żywieniowych na dłużej, a nawet na zawsze!

Przykładowe produkty lekkostrawne

Chcąc odżywiać się zgodnie z lekkostrawnym menu w naszej kuchni powinny zagościć między innymi:

  • drobne kasze, ryż, makarony,
  • chude mięso, ryby takie jak dorsz, leszcz czy sola,
  • świeże warzywa i owoce,
  • oliwa z oliwek, tłuszcze roślinne,
  • przyprawy takie jak kwasek cytrynowy, cynamon, kminek,
  • zielenina: koperek, natka pietruszki, rzeżucha,
  • herbaty ziołowe, owocowe, soki.

Wachlarz produktów jest naprawdę szeroki, a istotą jest tak naprawdę sposób przyrządzania potraw. Menu bogate w te składniki z pewnością zapewni nam dobre samopoczucie, odpowiednią ilość energii i zaopatrzy nasz organizm w odpowiednią ilość witamin.

oprac. Paulina Lęcznar