Szukaj

Wapń w diecie seniora

Wapń jako cenny składnik kości jest bardzo ważny dla naszego organizmu. Jest on nazwany podstawowym budulcem kości. Z tego też powodu jest istotne, aby zadbać o niego na każdym etapie życia zwłaszcza w wieku podeszłym.

Podziel się
Szklanka mleka Fot. Uros Kotnik / sxc.hu

Niedobór wapnia

Niedobór wapnia jest częstą przyczyną osteoporozy. Choroba ta rozwija się zwłaszcza u seniorów, kiedy to cierpią na brak tego składnika w organizmie. Przyjmuje się, że do około 50. roku życia tkanka kostna jest utrzymywana w odpowiednim stanie. Oznacza to, że skład budulcowy kości jest bez uszkodzeń. Dopiero po 50. roku życia stężenie tego mikroelementu znacznie maleje. Do czego to prowadzi? Gdy maleje ilość wapnia w organizmie, automatycznie odczuwają to kości. Tracą one wytrzymałość, dochodzi często do odwapnienia, co jest głównym powodem łamliwości kości.  Bardzo często jest to główny powód złamań. Może to być moment rozwoju osteoporozy. Warto w takim momencie zadbać o wapń dla naszego organizmu, aby uchronić się od próchnicy czy krzywicy, które dotykają osoby z długotrwałym niedoborem tego pierwiastka.

Osteoporoza jako główny skutek niedoboru wapnia w diecie seniora

Warto wiedzieć czym jest osteoporoza, jakie są jej objawy, a także czym skutkuje oraz jak jej zapobiegać. Osteoporoza to choroba, która polega na zmniejszaniu się masy kostnej i nieprawidłowej strukturze tkanki kostnej. Następstwem tego są częste złamania i urazy kości. Co do zasady występuje u osób w okolicy 50. roku życia. Uznaje się, że częściej dotyka ona kobiet. Przyczyną tego jest menopauza. Chodzi tu o zaburzenie równowagi hormonalnej, mianowicie o spadek estrogenów. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik i jedyna przyczyna tych dolegliwości. Podłoże może być różne – począwszy od podstaw genetycznych, skończywszy na zwykłym zaniedbaniu – czyli braku odpowiedniej diety dla naszego organizmu. Przede wszystkim niedobór witamin oraz wapnia jest przyczyną niestabilności gospodarki kostnej.

Jak rozpoznać osteoporozę i jak ją leczyć?

Gdy zaczniemy odczuwać bóle w stawach, czy też coraz częściej będziemy mieć do czynienia ze złamaniami, warto zrobić badanie na gęstość kości. Ma ono na celu zorientowanie się, jaką część minerałów i mikroelementów posiadamy. To z kolei pozwoli ustalić odpowiednią profilaktykę. Chodzi tu przede wszystkim o zmianę żywienia, stylu życia.

Styl życia i dieta bogata w wapń

W przypadku, gdy chodzi o styl życia mamy tu na myśli odpowiednią dawkę ruchu. Lekarze zgodnie twierdzą, że wysiłek fizyczny sprawi, że nasze kości dłużej zostaną sprawne. Jeśli mamy problemy ze stawami, warto zainwestować w pływanie oraz nordic walking.

W kwestii diety bogatej w wapń, warto zadbać o takie pokarmy jak: mleko, które jest najbardziej znane źródło wapnia, sery oraz jogurty – najlepiej naturalne, brokuły, szpinak, migdały. Warto zadbać o te produkty w diecie. Są one bardzo bogate w wapń. Będzie to miało duży wpływ na stan kości. Warto wcześniej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego, im wcześniej zadbamy o odpowiednie pożywienie dla naszych kości, tym dłużej będziemy cieszyć się ich świetną kondycją.

Autor: Karolina Tarabańska